Poznaj zasady ustawiania mebli w pokoju. W tym poradniku dowiesz się, jak poprawnie zaaranżować salon, poznasz najczęściej popełniane błędy oraz wskazówki, które ułatwią ten proces!
Umeblowanie pokoju to nie najłatwiejsza sztuka. Wiele osób wydaje krocie na dekoratorów wnętrz, którzy potrafią najlepiej wykorzystać potencjał każdego pomieszczenia. Cały proces można jednak wykonać samodzielnie, znając kilka trików.
Z tego artykułu dowiesz się, jak umeblować pokój, aby był jak najbardziej funkcjonalny i pomieścił wszystko to, czego potrzebujesz. Mądre wykorzystanie przestrzeni pozwoli Ci na stworzenie wygodnej aranżacji.
Zasady ustawiania mebli w pokoju – jakie są?
Zastanawiając się, jakie meble do salonu wybrać, często wpadamy w pułapkę dużych potrzeb, a niewielkich możliwości aranżacyjnych. Podczas projektowania tego pomieszczenia, często musimy iść na różne kompromisy, by było ono jednocześnie wygodne, funkcjonalne i przyjemne dla oka.
Najważniejszym aspektem jest poprawne dobranie mebli do wielkości i kształtu pokoju. Ważne, by nie „zagracić” tego pomieszczenia, co wymaga pomiarów i zaplanowania ustawienia wszystkich elementów. Pominąć nie można istotności wnęk, skosów oraz kątów, w które trudniej jest wkomponować standardowe wyposażenie.

Zasady ustawiania mebli mają także swoje szczególne reguły dotyczące okien, drzwi, oświetlenia oraz rodzaju ogrzewania. W ten sposób planowanie stanie się o wiele łatwiejsze, ponieważ nie ograniczysz światła dziennego oraz nie zablokujesz istotnych elementów.
Zapomnieć nie można również o stylu życia. Jeśli nie potrzebujesz szafki RTV czy regału na książki – nie są one elementami obowiązkowymi w każdym salonie.
Zasady praktycznego ustawiania mebli w pokoju
Sam wybór mebli nie jest najłatwiejszy. Warto jednak podejść do tego stosując odpowiednią logikę. Oto porady, które warto wykorzystać:
- najpierw wybierz największe elementy, a następnie na ich podstawie dobierz inne meble oraz dekoracje;
- stwórz punkt centralny – może to być kominek, sofa lub piękna witryna;
- zorganizuj funkcjonalną przestrzeń – meble, które pełnią odpowiednią funkcję, powinny zostać ustawione tak, by łączyć się użytkowo. Postawienie stolika kawowego obok foteli czy szafki RTV naprzeciwko kanapy to właśnie takie rozwiązania;
- baw się kształtami, wykończeniami i wielkościami – meble powinny być różnej wysokości, o różnych materiałach. Dzięki temu stworzysz zróżnicowany salon, który nie będzie przytłaczał surowością;
- stwórz strefy – niech miejsce wypoczynku nie będzie jadalnią lub na odwrót, oczywiście, jeśli możesz sobie na to pozwolić;
- trzymaj się jednego trendu – zakłócenie równowagi poprzez różne, niepasujące do siebie odcienie czy też reprezentujące przeciwne style meble stworzą optyczny bałagan.

Pamiętaj także o odległościach między poszczególnymi meblami. W miejscach, gdzie potrzebujesz mieć przejście, powinno wynosić one minimum 70 centymetrów.
Jak ustawić meble w pokoju?
Zasady ustawiania mebli w pokoju określają także konkretne umiejscowienie elementów. Wskazują na to, co jest najważniejszym punktem pokoju, a także, w jaki sposób powinny stać.
Meble w salonie to najczęściej:
- kanapa,
- fotele,
- stolik kawowy,
- meble do przechowywania (komody, szafki itd.)
Kanapa w salonie
Każdy chyba się zgodzi, że kanapa oraz fotele to najważniejszy punkt w każdym pokoju dziennym. To właśnie tam spędzamy zwykle najwięcej czasu, wygodnie siedząc przy wspólnych rozmowach, oglądaniu telewizji czy graniu w gry. Jest to strefa relaksu, którą warto mądrze zaaranżować.
Aranżacja salonu może wykorzystywać zasady feng shui. Według nich kanapa powinna znajdować się tak, by osoby na niej siedzące widziały drzwi wejściowe do pomieszczenia. W zależności od wielkości oraz kształtu pokoju można wykorzystać kąty lub stworzyć „zamkniętą strefę” wykorzystując dwie kanapy w salonie lub dodać do jednej dwa fotele.

Z pewnością warto i tu pamiętać o odległościach:
- kominek powinien znajdować się minimum 80-100 cm dalej,
- grzejnik w odległości co najmniej 10 cm,
- stolik kawowy lub szafka przy kanapie powinny zachowywać odstęp 45 cm,
- telewizor – dla zdrowia oczu i komfortu, a także w zależności od wielkości odbiornika, nie powinna to być odległość mniejsza niż 1-2 metry.
Najczęściej zalecane jest ustawianie kanapy pod ścianą. W ten sposób umożliwiamy sobie komfortowe oglądanie telewizji, nie odbieramy miejsca w centralnym punkcie pokoju, a także stwarzamy możliwość, by przerobić ten mebel na łóżko w ramach potrzeb, gdy na przykład nocują u nas goście. Warto jednak odstawić mebel od ściany 5-10 cm od ściany, aby się nie brudziła oraz nie ograniczała dostępu do kontaktów.
Umiejscowienie foteli
Po znalezieniu idealnej kanapy – czas dobrać do niej fotele. Najczęściej wybieraną opcją w ich aranżacji, jest postawienie dwóch sztuk obok krótszych boków kanapy, co tworzy nieco zamkniętą strefę. Ustawienie ich pod kątem dodaje wygody i wydziela część pokoju, która jest idealna do relaksu w większym gronie. Całość najlepiej dopełnia stolik kawowy, który znajdzie się pomiędzy siedziskami, w odpowiednim odstępie, który pozwoli na wygodne poruszanie się.
Fotel można także umieścić zupełnie gdzieś indziej – bliżej kominka czy przy półce z książkami. Stworzy to osobny kącik, który idealnie sprawdzi się do komfortowego czytania książki lub picia popołudniowej kawy.
W taki sam sposób zaaranżować można bujane krzesło. Taki mebel również doskonale sprawdza się podczas aranżacji wygodnego salonu.
Rozsiądź się wygodnie w wymarzonym fotelu!
Jak ustawić narożnik w salonie?
Kanapa narożna to także popularny wybór do salonu. Mebel zbudowany w ten sposób można ustawić na kilka sposobów. Najczęściej umiejscawiamy go jednak krótszym bokiem wzdłuż ściany, pod oknem. W ten sposób stwarzamy mnóstwo miejsca do relaksu, a sam pokój prezentuje się bardzo lekko.
Niektórzy stawiają jednak na inne rozwiązanie. Przy pomocy narożnika można świetnie odseparować strefę na relaks, na przykład ustawiając kanapę dłuższym rogiem do ściany. Mamy wtedy do zagospodarowania mnóstwo miejsca w pomieszczeniu i wszystko prezentuje się spójnie.

Zasady ustawiania mebli przewidują jeszcze jedno rozwiązanie. Pomieszczenie prezentuje się zupełnie inaczej, gdy narożnik postawimy w kącie. Przylega on wtedy doskonale do kształtu pokoju.
Warto tu także pamiętać o kilku regułach:
- nie stawiaj blisko narożnika wysokich, masywnych szaf;
- nie zasłaniaj meblem kaloryfera;
- ustaw narożnik naprzeciwko drzwi.
Meble do przechowywania – zasady ustawiania mebli w pokoju
Komoda, szafa, szafka RTV, półka na książki, a nawet często stół to także elementy, które odnajdziemy w dużym pokoju. Nie każdy potrzebuje każdego z tych mebli, dlatego najpierw zastanów się nad ich funkcjonalnością w Twoim przypadku!
Duże, masywne meble, jak szafa, meblościanka czy komoda powinny znaleźć swoje miejsce przy ścianie. Ustawiaj je naprzemiennie. Na przykład – gdy chcesz zaaranżować szafę, półkę na książki oraz szafkę RTV – umieść duże meble po bokach, a najniższy po środku. Warto także przemyśleć, czy w tym pokoju musi pojawić się strefa jadalniana – jeśli tak, ją warto również rozważyć umieszczenie jej na jednej ze ścian poprzez dosunięcie stołu. Wtedy wciąż możesz zaaranżować 2, 3 lub 4 krzesła do wygodnego spożywania posiłków.
Skorzystać z wysokich mebli możesz także do tego, by wydzielać nimi strefy w pokoju. Wymaga to jednak skorzystania z mebli, które prezentują się dobrze z każdej strony, co nie zdarza się w zbyt wielu przypadkach. W podobny sposób możesz zaaranżować stół. Warto jednak zadbać o balans – umieszczenie go w punkcie centralnym sprawi, że pokój dzienny będzie wyglądać jak jadalnia.
Kup najlepszy regał!
Kształt i wielkość salonu, a zasady ustawiania mebli w pokoju
Meble w salonie należy także wybrać odpowiednio do kształtu pomieszczenia. Zupełnie inaczej będziemy aranżować prostokątny pokój dziennie niż kwadratowy.
W prostokątnym salonie pamiętaj o:
- wyborze krótkich mebli,
- zestawieniu standardowej kanapy i foteli, nie wybieraj narożnika (chyba że planujesz postawić go w kącie pokoju);
- umieszczaniu mebli przy ścianach;
- umieszczaniu wzorzystych tapet lub zasłon na wąskich ścianach;
- zrezygnowaniu z dywanu lub wybraniu opcji o zaokrąglonym kształcie;
- minimalizmie – bardzo łatwo jest „zagracić” salon, zwłaszcza jeśli nie jest zbyt duży.
A jakie zasady ustawiania mebli w pokoju kwadratowym nas obowiązują? Są to:
- wydzielone strefy – relaksu, jadalniana, czytelnicza itd.;
- korzystaj z trików, które pozwolą Ci osiągnąć asymetrię w pomieszczeniu – nada to lekkości pomieszczeniu;
- zadbaj o balans – zbyt wiele mebli lub elementy o przytłaczających kształtach przytłoczą wnętrze;
- spraw, by pomieszczenie prezentowało się lepiej przy pomocy koloru – odmienne tonacje mogą zróżnicować wygląd pokoju.
Meble do wąskiego pokoju w bloku
Mieszkania często są niewielkie, co sprawia, że musimy iść na pewne kompromisy w tym, jak umeblować pokój. Przykładem takiego problemu może być pytanie „jak zmieścić stół w małym salonie”. Rozwiązaniem może być składana opcja lub wykorzystywanie w taki sposób stolika kawowego.

W niewielkim salonie warto także stosować zasady, by meble były dosunięte do ścian. Warto wtedy postawić na narożnik zamiast kanapy i foteli, ponieważ dosunięty do ściany zajmie o wiele mniej miejsca, oferując sporo przestrzeni.
Bardzo polecanymi wyborami są również wtedy meble modułowe. Dzięki nim możemy urządzić nasz salon w taki sposób, jak chcemy, korzystając z elementów, które łatwo dobrać do osobistych potrzeb.
Koniecznie daj znać w sekcji komentarzy, jakie znasz inne zasady ustawiania mebli w pokoju! Czy polecasz jakieś inne triki? Zapraszam do dyskusji! 🙂
Źródło zdjęć: Adobe Stock