1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Prysznic walk in – czy warto zrobić prysznic otwarty? Opinie, wady i zalety kabiny prysznicowej walk-in

Wnętrza

2 lata temu

Prysznic walk in – czy warto zrobić prysznic otwarty? Opinie, wady i zalety kabiny prysznicowej walk-in

Budowa i remont Łazienka
4
1
4
4
1

Prysznic walk-in cieszy się coraz większą popularnością wśród sympatyków nowoczesnych aranżacji wnętrz. Czy jest praktyczny? Co go cechuje? Jak zrobić prysznic walk-in z brodzikiem? Poznaj świetny sposób na urządzenie łazienki.

Prysznic walk in – co to dokładnie jest?

Nowoczesny prysznic walk-in to nic innego jak półotwarta strefa kąpieli. Jedynym elementem oddzielającym ją od pozostałej części pomieszczenia jest zazwyczaj bardzo cienka szklana ścianka. Taka kabina nie ma żadnych drzwi, dzięki czemu możesz wchodzić do niej bez odsuwania zasłon lub ruchomych barier. Opisane rozwiązanie jest innowacyjne i zapewnia ponadto ogromną wygodę na co dzień.

prysznic walk in z czarną armaturą
Prysznic walk-in – czy warto zamontować go w swojej łazience?

Prysznic walk-in – wymiary. Jakie są minimalne i średnie wymiary dla półotwartego prysznica?

W ofertach popularnych producentów znajdziesz różne modele prysznica walk-in. Wymiary minimalne wynoszą z reguły 70 × 70 cm, choć obecnie zdecydowanie częściej spotyka się nieco obszerniejsze konstrukcje. Uznanie konsumentów zdobywa wyposażenie o średnich gabarytach, równych około 80 × 100 cm. Wspomniane proporcje długości oraz szerokości gwarantują pełen komfort użytkowania natrysku. Sprawiają też, że sprzęt nie zajmuje zbyt wiele wolnej przestrzeni wewnątrz Twojej łazienki.

Prysznic walk-in – instalacja odpływu, czyli najbardziej kłopotliwa kwestia

Standardowy prysznic typu walk-in bez brodzika możesz zamontować samodzielnie. Wystarczy przytwierdzenie szklanych płyt do ścian i podłóg z wykorzystaniem odpowiednio dopasowanych profili. Problemy pojawiają się wtedy, gdy trzeba zainstalować odpływ umieszczony w płytkach. Konieczne jest właściwe wypoziomowanie posadzki pod kątem, żeby woda spływała tam, gdzie powinna. Najlepiej już na etapie budowy lub remontu pomieszczenia zaplanuj wykonanie tego zadania. 

Prysznic typu walk-in w bloku, czyli oszczędność miejsca

Za jeden z najważniejszych atutów prysznica otwartego należy uznać oszczędność miejsca. Kompaktowe konstrukcje o wymiarach równych około 70-80 cm długości oraz szerokości zapewniają swobodę poruszania się, ale nie zabierają Ci zbyt dużo przestrzeni użytkowej w łazience. Poza tym takie rozwiązanie nie powiększa wnętrza optycznie, co robią typowe natryski wolnostojące albo otoczone barierami ze wszystkich stron.

Dzięki temu bardzo ciekawym elementem aranżacyjnym jest prysznic walk-in w bloku. Wiadomo, że mieszkania mają zazwyczaj mocno ograniczony metraż, dlatego trzeba szukać kreatywnych sposobów na wyposażenie pokoju do kąpieli. Masywne kabiny często zajmują sporą powierzchnię, czym odbierają Ci komfort i dodatkowo utrudniają atrakcyjne urządzenie pomieszczenia

Prysznic walk-in z brodzikiem – idealne rozwiązanie pośrednie

Co zrobić, żeby uniknąć problematycznej instalacji odpływu liniowego lub punktowego? Możesz kupić prysznic walk-in z brodzikiem łączy on w sobie cechy sprzętu zamkniętego i otwartego. Natrysk występuje w postaci wolnostojącej konstrukcji oddzielonej szklanymi ściankami. Dolna część to odpowiednio wyprofilowane dno, które zatrzymuje nadmiar wody i pozwala jej płynąć do wyznaczonego miejsca.

Prysznic walk-in z brodzikiem
Prysznic z bardzo małym brodzikiem może być dobrym i kompromisowym rozwiązaniem | Źródło: e-lazienki.pl

Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale tam, gdzie zmiana układu posadzki nie jest realna. Bardzo często podczas remontu występują problemy z wypoziomowaniem podłogi i trudno zamontować typowy prysznic walk-in. Opisany model nieco przypomina standardowe kabiny swoim wyglądem, ale zapewnia lepszy komfort użytkowania, bo nie nie musisz odsuwać żadnych drzwi ani pokonywać wysokiego progu.

Prysznic typu walk-in a klasyczna kabina prysznicowa – różnice, wady i zalety prysznica półotwartego

Kluczowa różnica między tradycyjnym natryskiem a kabiną typu walk-in dotyczy układu konstrukcji. Prysznic półotwarty zawsze ma odsłoniętą co najmniej jeden fragment, natomiast wyposażenie zamknięte otaczają ściany ze wszystkich stron. Oba sposoby urządzenia łazienki mogą gwarantować wygodę w trakcie mycia ciała, tylko że ten nowocześniejszy nie powoduje optycznego powiększenia pomieszczenia, co odgrywa istotną rolę, jeśli chodzi o aranżację wnętrza.

Na szczególną uwagę zasługuje uniwersalność prysznica walk-in. Pasuje on w zasadzie do każdego stylu dekoracji, dzięki czemu bez problemu stworzysz wystrój spełniający Twoje oczekiwania. Oprócz tego nieosłoniętą strefę kąpieli cechują: znakomita trwałość, wyjątkowo łatwe usuwanie zabrudzeń i wygoda użytkowania. Montując taki sprzęt u siebie, unikasz jakichkolwiek awarii, ułatwiasz sobie sprzątanie mieszkania oraz zyskujesz ogromny komfort.

Zobacz: Wanna z prysznicem 2 w 1 – pomysły na prysznic w wannie. Do małej łazienki, do wanny narożnej i wolnostojącej

Nowoczesna łazienka z prysznicem walk-in ma również wady. Największym mankamanetem jest wspomniana już wcześniej konieczność wypoziomowania podłogi, gdy wybierasz model bez brodzika. Nie zawsze istnieje możliwość dostosowania posadzki do budowy natrysku, a czasem wymaga to żmudnej i kosztownej pracy. Problemy sprawia ponadto wentylacja – powinieneś zadbać o efektywne działania systemu cyrkulacji powietrza, żeby szybko odprowadzał on parę wodną. Kiedy brakuje barier ze wszystkich stron, unosi się ona w całym pomieszczeniu.

Prysznic walk-in – cena

Rozmiar, rodzaj konstrukcji i marka to kluczowe czynniki, które wpływają na koszt prysznica walk-in. Cena kompaktowych wersji wynosi około 800-1200 zł, natomiast za obszerniejsze warianty zapłacisz kilka tysięcy złotych. Kabiny za około 2000-3000 zł zazwyczaj cechuje eleganckie wykończenie charakterystyczne dla luksusowych aranżacji wnętrz. Wydatki podnosi również jakość szkła wykorzystanego do zbudowania ścianek – im grubsze i bardziej wytrzymałe osłony, tym droższe wyposażenie.

Prysznic walk-in – opinie użytkowników

Czy użytkownicy chwalą sobie prysznic walk-in? Opinie na jego temat w zdecydowanej większości są pozytywne. Osoby montujące prysznic otwarty wewnątrz swojej łazienki początkowo mają wątpliwości. Później przekonują się jednak, że takie rozwiązanie gwarantuje niesamowitą wygodę i warto było je zastosować. Sporo ludzi krytykuje co prawda chlapanie wody po ścianach pomieszczenia, ale chwalą wszystkie pozostałe aspekty, takie jak funkcjonalność, nieszablonowy wygląd oraz trwałość.

Sprawdź: Jaki blat do łazienki jest najlepszy? Praktyczne i najładniejsze propozycje blatów pod umywalkę

Jeśli szukasz sposobu na urządzenie łazienki, powinieneś rozważyć zamontowanie prysznica typu walk-in. Otwarta strefa kąpielowa prezentuje się wyjątkowo i ponadto zapewnia ogromny komfort. Możesz wybrać natrysk z brodzikiem lub odpływem podłogowym, a następnie stworzyć wyjątkową aranżację o nowoczesnym charakterze. 

4
1

Podziel się:

Komentarze (4)

witam. planuje montaż takiej ścianki na brodziku o wymiarach 140×80. jakiej minimalnej długości powinna być ścianka aby uniknąć nadmiernego wydostawiania się wody podczas kąpieli (tzw, chlapanie) poza nieosłoniętę cześć brodziku? Pozdrawiam

Różne opinie panują w tym temacie. A może istnieje możliwość wykonania szyby w kształcie litery „L” z dodatkową krótką ścianką, która dodatkowo zmniejszy możliwość zachlapania łazienki?

Otwarty prysznic to fajna sprawa. Ja mam kabinę walk in, świetna jest , bardzo wygodna, łązienka wydaje się być większa, ścianka jest łatwa w montażu ale na prawdę robi fajne wrażenie

Największą zaletą prysznica walk-in jest to, że nie występuje efekt szoku temperaturowego w trakcie wychodzenia z gorącego prysznica. Wychodząc z kabiny prysznicowej wychodzisz z piekarnika do lodówki, a wychodząc z walk-in praktycznie nie odczuwasz różnicy temperatur, przez co wzięcie prysznica jest od początku do końca przyjemnością – nie boisz się zakręcenia wody 🙂
Kwestie poziomowania podłogi, czy czyszczenia są pomijalne, bo są jednorazowe, albo de facto są w obydwu rozwiązaniach jeśli dba się o czystość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.