1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Minimalizm w domu: jak wprowadzić ład w domowej przestrzeni? Praktyczne porady na odgracanie i porządkowanie wnętrz

Poradniki

2 lata temu

Minimalizm w domu: jak wprowadzić ład w domowej przestrzeni? Praktyczne porady na odgracanie i porządkowanie wnętrz

Aranżacja Styl we wnętrzach
9
0
0
9
0

Minimalizm w domu to brak zbędnych przedmiotów, które wymagają dodatkowych nakładów pracy. To świadome wybieranie przydatnych rzeczy oraz odrzucanie tego, co jest niepotrzebne. Jak wprowadzić minimalizm i jak odgracić mieszkanie?

Minimalizm jako filozofia życia i sztuka organizacji przestrzeni w domu

Minimalizm to nurt wychodzący naprzeciw konsumpcjonizmowi, który zdominował współczesny świat. Mowa o całkowitej zmianie stylu życia oraz skupieniu uwagi na bardziej wartościowych rzeczach. Przypiszesz im większe znaczenie (czas spędzany z najbliższymi, relaks, wolność wyboru i inne). 

Kiedy minimalizm w domu stanie się również Twoim celem, zauważysz całkiem inne nastawienie do ludzi i przedmiotów, zmienią się Twoje priorytety, a także przestaniesz warunkować swoje szczęście statusem materialnym, który może się niespodziewanie zmienić. 

minimalizm w domu
Minimalizm w domu | Źródło: wnetrza-ze-smakiem.pl

Jeśli zdajesz sobie sprawę z zalet tego nurtu, to połowa sukcesu, jednak pojawia się pytanie: jak wprowadzić minimalizm w domu oraz życiu? Przede wszystkim zacznij od zmniejszenia liczby rzeczy, które Cię otaczają. Usuń to, czego nie potrzebujesz, przedmioty, które wywołują niepokój i jednocześnie zakłócają Twoją wewnętrzną harmonię. Minimalista nie ma na półkach dziesiątek pamiątek przywiezionych z wakacji, zdjęć rodziny, świeczek i kwiatów. Na komodzie stoi jeden gustowny wazon z pachnącą rośliną i prezentuje się znakomicie. 

Dlaczego warto wprowadzać zasady minimalizmu?

Minimalizm w życiu i przyjęcie zasad tego nurtu w miejscu zamieszkania tak naprawdę łączą się ze sobą i nie możesz ich oddzielić. Jedną z najbardziej widocznych zalet jest zmiana hierarchii priorytetów. Zrozumiesz, co w Twoim życiu ma największe znaczenie, do czego dążysz i na czym Ci zależy. 

Zasady minimalizmu we wnętrzach
Zasady minimalizmu we wnętrzach | Źródło: whitemad.pl

Odczujesz także wewnętrzny spokój, a może i nawet całkowicie zmienisz swoją codzienność i przyzwyczajenia. Powrót do domu będzie kojarzył Ci się z przyjemnością, od momentu przekroczeniu progu będziesz odczuwać spokój i harmonię. Minimalizm w rzeczach zapewni Ci także komfort psychiczny.

Oszczędność czasu

Minimalizm w domu wiąże się z brakiem zbędnych mebli, dodatków i akcesoriów, które zagracają Twoją życiową przestrzeń i jednocześnie gromadzą sporo kurzu. Nurt polega także na wyborze odpowiednich faktur i materiałów, na których nie widać odbitych śladów palców i każdej drobinki kurzu. Dla Ciebie oznacza to skrócenie czasu potrzebnego do uprzątnięcia mieszkania. Zamiast codziennego odkurzania i czyszczenia mebli będziesz mógł cieszyć się wolnym czasem spędzanym z rodziną i przyjaciółmi.

Lepsza organizacja codzienności

Dom minimalistyczny pozwala Ci na przeorganizowanie życia, aby spełniało ono wszystkie wymagania i jednocześnie stało się bardziej satysfakcjonujące. Przede wszystkim nie spędzasz kilku godzin tygodniowo na chodzeniu po sklepach i wyszukiwaniu dodatków do domu, nowych ubrań czy innych zbędnych rzeczy, gdyż masz świadomość, że nie są Ci potrzebne. Funkcjonalna przestrzeń pozwala Ci na skrócenie czasu potrzebnego do przygotowania domu na przyjazd gości, wybranie się do pracy czy przygotowanie posiłku.

Minimalizm w życiu codziennym przynosi bardzo szybkie efekty, mianowicie spostrzeżesz, że tryskasz energią, masz więcej czasu dla siebie oraz bliskich. Zauważysz, jak bardzo ograniczały Cię zbędne przedmioty, które gromadziłeś latami i przechowywałeś jak najcenniejsze skarby. 

Minimalistyczny salon
Minimalistyczny salon | Źródło: elle.pl

Czyste i niezagracone blaty w kuchni przyczynią się do kreatywnego podejścia do gotowania. Zmiany będą widoczne w każdej czynności wykonywanej w Twoim życiu i będziesz się zastanawiać, dlaczego wcześniej marnowałeś czas na nieistotne przyzwyczajenia.

Oszczędność pieniędzy

Mieszkanie minimalistyczne oznacza dla Ciebie znaczną poprawę sytuacji finansowej. Pod żadnym pozorem nie będziesz żyć w ubóstwie albo odmawiać sobie przyjemności, ale bardzo ważne jest ograniczenie zakupów i usunięcie niepotrzebnych przedmiotów zagracających Twoją przestrzeń. Będziesz kupował jedynie rzeczy, które mają sens i znaczenie, są Ci potrzebne. W ten sposób unikniesz zachcianek i nieprzemyślanych inwestycji, a zaoszczędzone pieniądze wydasz na fantastyczne wakacje, kupno większego mieszkania czy inną ważną rzecz.

Ekologia

Minimalizm w domu łączy się z ekologicznym podejściem do życia. Nie kupujesz dużo, czyli zużywasz stosunkowo mało. W trakcie zakupów liczy się przede wszystkim jakość produktów, a nie ilość, co oznacza dłuższe użytkowanie i ochronę środowiska naturalnego. Minimaliści produkują mało odpadów oraz świadomie wybierają rzeczy, które są dobre nie tylko dla nich, lecz także dla ekosystemu.

Drewno w salonie, czyli ekologia ponad wszystko!
Drewno w salonie, czyli ekologia ponad wszystko! | Źródło: basniewlasnie.pl

Pozytywny wpływ na psychikę

Minimalizm ma wiele zalet, które będziesz odczuwał w każdym momencie swojego życia. Staniesz się osobą zrelaksowaną, odprężoną oraz zauważysz zdecydowanie większą odporność na stres. Dodatkowo zwróć uwagę, że współczesny człowiek jest bezustannie bomabrdowany bodźcami, jeśli więc z Twojego domu znikną zbędne przedmioty i dodatki, poczujesz się znacznie lepiej. Jednocześnie zyskasz bardziej otwartą, przyjemną przestrzeń, w której będziesz spędzać przyjemne chwile. 

Jak wprowadzić minimalizm w domu?

Jeśli masz już świadomość wielu zalet związanych z minimalistycznym podejściem do życia, pojawia się pytanie, jak odgracić mieszkanie i poprawić jego funkcjonalność. Przede wszystkim postaw na wygodę, jasne kolory, harmonię oraz przejrzystość.

Biało-czarny salon z nutką minimalizmu
Biało-czarny salon z nutką minimalizmu | Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Wybieraj biel, a także pastele, koniecznie postaw na duże okna, które umożliwią dopływ światła, i przyjemne, naturalne materiały. Ogranicz dodatki oraz usuń niepotrzebne meble. Masz mieć sporo miejsca, co umożliwi Ci swobodne poruszanie się i korzystanie ze wszystkich pomieszczeń.

Zainspiruj się propagatorami minimalizmu

Jak wprowadzić minimalizm w domu? Zmiany wymagają czasu i nie oczekuj, że jednego dnia będziesz miał zagracone mieszkanie, a drugiego bez żadnych sentymentów pozbędziesz się wszystkich zbędnych przedmiotów, ubrań i dodatków.

Metoda małych kroków to sposób, który stanowi jedyne rozwiązanie proponowane przez Marie Kondo. To najsławniejsza na świecie doradczyni w kwestiach sprzątania i organizacji przestrzeni, która traktuje minimalizm jako metodę na życie oraz sposób uporządkowania domu. 

Według Marie minimalizm w domu to doskonale zaplanowana przestrzeń, która zyskuje całkiem nowego ducha. Dzięki odpowiedniemu podejściu i zorganizowaniu pokoi sprzątanie nie będzie kojarzyło Ci się z przykrym obowiązkiem, ale dostrzeżesz w nim sens. Po usunięciu niepotrzebnych rzeczy odczujesz, jakby ktoś zdjął Ci z barków balast, o którego istnieniu nie miałeś pojęcia. Więcej na temat metod sprzątania autorki znajdziesz w artykule:

https://home.morele.net/poradniki/konmari-rewolucyjna-metoda-sprzatania-marie-kondo-najwazniejsze-zasady-konmari-ktore-ulatwia-porzadki-w-domu/.

Ogranicz kupowanie

Minimalizm w życiu to nawyk pozwalający przejść obok sklepu z ubraniami czy dodatkami do domu i nie odczuwać potrzeby wejścia do niego. Z kolei w sytuacji, kiedy znajdziesz się już w galerii, nie wrócisz do domu z torbami wypełnionymi przedmiotami, które wydawały się atrakcyjne i przyciągały wzrok redukcją ceny, a tak naprawdę okazały się jedynie bezwartościowymi rzeczami zagracającymi Twoją szafę i wolną przestrzeń. Minimalistyczne podejście odseparuje Cię od bezustannej chęci nabywania, co przyniesie wiele pozytywnych zmian.

Minimalizm w domu - Białe, zadbane mieszkanie
Białe, zadbane mieszkanie | Źródło: designalive.pl

Pozbądź się rzeczy, których nie używasz

Minimalizm w rzeczach to wybieranie przedmiotów, które mają wartość i są przydatne, a także dobrze wpływają na energię i stan psychiczny w miejscu zamieszkania. Zmiana sposobu myślenia wiąże się z pozbyciem się swetrów przekładanych z miejsca na miejsce, sentymentalnych przedmiotów z lat szkolnych oraz oddanie nieużywanych sprzętów kuchennych. Oczyszczenie pomieszczeń tchnie nowego ducha w Twoje mieszkanie i doskonale wpłynie na Twoje samopoczucie.

Ogranicz przestrzeń do niezbędnych przedmiotów

Od czego zacząć odgracanie domu? Posegreguj rzeczy na grupy, czyli ubrania oddziel od dodatków, akcesoriów i obuwia. Przydatne może okazać się podzielenie ich ze względu na sezony czy okazje. Wszystkie dokumenty przenieś w jedno miejsce, posprawdzaj je i wyrzuć to, co nie jest Ci potrzebne. 

Nie gromadź dziesiątek książek, gdyż po przeczytaniu zalegają zapomniane na półkach i ograniczają nie tylko przestrzeń, lecz także Twoje nastawienie do życia. Oddaj dodatki, które jedynie stoją na komodzie i zbierają kurz – nie są Ci do niczego potrzebne. 

Regularnie sprzątaj i kontroluj wygląd przestrzeni

Minimalizm wymaga od Ciebie systematyczności oraz porządkowania przestrzeni. Nie zaniedbuj sprzątania, ale odnajdź sens w utrzymaniu ładu. Cały czas sprawdzaj, czy w Twoim domu nie pojawia się za dużo przedmiotów i dodatków, których wcale nie potrzebujesz. Spojrzyj na salon, sypialnię oraz inne pokoje obiektywnym okiem i pożegnaj się ze zbędnymi rzeczami. Zmiana w wyglądzie domu, a także Twoim samopoczuciu będzie natychmiastowa. Poczujesz się swobodnie i lekko. 

Minimalizm w domu - sypialnia
Minimalistyczna sypialnia | Źródło: domzobrazka.pl

Stawiaj na jakość, nie ilość

Minimalizm w domu to dobry gust i wybieranie przedmiotów czy dodatków, które powstają z dobrej jakości materiałów, czyli będą Ci służyły przez dłuższy okres. Trwałe wyposażenie czy ubrania nie uszkadzają się i wiążą się z wygodą, dlatego nie musisz ich regularnie wymieniać czy naprawiać. Zamiast regularnie kupować, chodź do sklepu, kiedy naprawdę tego potrzebujesz i koniecznie sprawdzaj materiał, który posłużył do produkcji — to gwarancja jakości.

Minimalizm to nurt, który warto wcielić w życie. Uporządkowane mieszkanie przełoży się na zdecydowanie lepsze samopoczucie oraz radzenie sobie w sytuacjach problematycznych. Brak zbędnych przedmiotów sprawi, że zauważysz u siebie więcej energii, częstszy uśmiech na twarzy i czyste oraz atrakcyjne mieszkanie bez względu na porę dnia. 

Źródło obrazka głównego: dobrzemieszkaj.pl

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.