1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Dzień Babci 2024. Którego dnia wypada? Wszystko o dniu

Poradniki

6 miesięcy temu

Dzień Babci 2024. Którego dnia wypada? Wszystko o dniu

Święta
7
0
1
7
0

Nie pozwól sobie zapomnieć i sprawdź, którego dnia wypada Dzień Babci w 2024 roku. Dowiedz się także, jaka jest historia tego święta w Polsce oraz jak świętują Dzień Babci na świecie. Czas jak co roku, aby podziękować babciom za całe dobro w życiu.

Bez względu na to, czy znowu przygotowała kanapki z tym pasztetem, czy podaje ciepły rosołek, kiedy nawet nie jesteś głodny. Babcie dbają o nas przez cały rok, poświęcając swój wolny czas na sprawianie nam przyjemności. Dzień Babci jest dniem, w którym należy im za to podziękować. I sprawić, aby poczuły się tak wyjątkowe, jak one chcą, żeby poczuły się ich wnuki. Przypomnij sobie, kiedy jest ten dzień i dowiedz się wszystkiego o święcie.

Kiedy jest Dzień Babci w 2024 roku?

Dzień Babci wypada w niedzielę, 21 stycznia 2024 roku. Ten dzień świętujemy niezmiennie od dziesiątek lat. Taka data oficjalnie obowiązuje jeszcze w Bułgarii. Bądźmy gotowi. Wolny dzień od pracy i szkoły oznacza dużo czasu, aby odwiedzić nasze babcie. Albo chociaż chwycić za smartfona i złożyć im życzenia telefonicznie. Choć oczywiście zachęcamy do tego, aby babcie wspólnie z nami spędziły ten czas przy herbatce i rodzinnych wspomnieniach. To bez wątpienia okaże się dla nich najlepszym prezentem.

morele.net_korzystne oferty

Historia Dnia Babci w Polsce

Pomysłodawcą Dnia Babci lata temu był tygodnik pod nazwą Kobieta i Życie – propozycja utworzenia takiego święta padła w 1964 roku. Rok później inny Tygodnik Poznański postanowił, aby to święto było również obchodzone w Poznaniu. Niejako efekt kuli śnieżnej rozpoczęła Mieczysława Ćwiklińska, która w styczniu 1965 roku zagrała rolę staruszki w sztuce „Drzewa umierają stojąc” Alejandro Casona. Obchodziła wówczas swoje 85 urodziny. Na tę okazję przygotowano tort z napisem “Dla babci” mimochodem tłumacząc, że 21 stycznia w Poznaniu obchodzi się rzeczony Dzień Babci. To pomimo tego, że Mieczysława miała swoje urodziny 20 dni wcześniej.

zdjęcie mieczysława ćwiklińska której zawdzięczamy dzień babci
Na zdjęciu Mieczysława Ćwiklińska | źródło: NAC / Narodowe Archiwum Cyfrowe

W następnej kolejności i ponownie za rok warszawski Express Wieczorny również przyjął 21 stycznia za Dzień Babci. Od tamtego momentu wieść o rzeczonym święcie rozniosła się po ojczyźnie. I każde polskie gospodarstwo regularnie wręcza prezenty oraz składa życzenia pracowitym i kochającym nas babciom. Tak oto w pigułce prezentuje się historia Dnia Babci w Polsce.

Sprawdź też: Jak zrobić prezent DIY dla babci? Co warto kupić z okazji Dnia Babci?

Jak rozpoczął się Dzień Babci na świecie?

We wspomnianej Bułgarii, chociaż kalendarzowo obchodzi się Dzień Babci 21 stycznia, obywatele tego kraju świętują go dzień wcześniej. Ale i tam sięgając wstecz wydźwięk tego święta jest zgoła inny. Tam matki dziękowały babom, czyli położnym, które pomagały im przy porodzie. Oczywiście z biegiem lat 21 stycznia stał się dniem wszystkim babć.

wnuczek pomagający babci w obieraniu ziemniaków na dzień babci
Pomóż swojej babci w tym wyjątkowym dniu w obowiązkach domowych

We Francji święto zawdzięcza się kawie

W przypadku Francji Dzień Babci jest świętem ruchomym, obchodzonym w pierwszą niedzielę marca. Tam pomysłodawcą był z kolei producent kawy Café Grand’Mère, co dosłownie oznacza Kawę Babci. A była to kawa stworzona i sprzedawana przez małżeństwo Monnier z Roubaix. Kawa cieszyła się sporą popularnością przez dekady.

Sprawdź też: Dzień Dziadka 2024. Kiedy obchodzimy? Historia święta

W USA był to dzwonek do wybudzenia człowieczeństwa

W Stanach Zjednoczonych wyjątkowo obchodzi się National Grandparents Day z inicjatywy Marian McQuade. To święto powstało jeszcze z innych przyczyn. Marian zaproponowała, aby szlachetnie poświęcić chociaż jeden dzień w roku osobom starszym z uwagi na samotność, z którą na co dzień takie osoby muszą się ścierać. Zwłaszcza w domach opieki, kiedy wnukowie zapominają niestety o kontakcie ze swoimi dziadkami.

Ciekawostki ze świata o Dniu Babci

  • Amerykanie mają hymn – dosłownie Piosenkę dla Babci i Dziadka, śpiewaną przez dzieci przy wspólnie spędzonych chwilach z rodziną, np. przy rodzinnym ognisku.
  • Niezapominajka jako symbol – ta roślina figuruje jako symbol tego dnia w Stanach Zjednoczonych.
  • W USA średnia wieku dziadków to 48 lat – średnio to w tym wieku obywatele Stanów dowiadują się, że zostaną dziadkiem lub babcią i będą mieli wnuki.
  • We Włoszech świętują zarówno dziadkowie, jak i aniołowie – z tego powodu, że wspomniany dzień obchodzony jest 2 października, dokładnie w ten sam dzień, co święto Aniołów Stróżów. To do nich Włosi porównują swoich dziadków.
  • W Japonii to Dzień Szacunku dla Starszych – jak wiemy, w Japonii osoby starsze generalnie cieszą się najwyższym szacunkiem. W tym dniu kraj kwitnącej wiśni nie skupia się na nikim innym.

To wszystko, co musisz wiedzieć o Dniu Babci w 2024 roku

Pamiętaj, że nie tylko prezenty uszczęśliwią Twoją babcię w jej dniu. Postaraj się spędzić z nią możliwie jak najwięcej czasu. A jeżeli w szczególności chciałbyś wynagrodzić jej starania, pomyśl nad ręcznie wykonanym prezencie. Samotność to największa zmora w starczym wieku. Włóżmy starania w to, aby i nie tylko w ten Dzień Babci nie czuli się samotni, ale i przez cały rok. Zasługują.

7
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Moja babcia uwielbiała całe zycie gotować, le zaczyna mieć z tym problemy jednak, wiek robi swoje 🙁 zamierzam zrobić jej niespodzianke i sprawić robota kuchennego nauczę ją obsługi i będzie djej dużo latwiej:) nie moge się doczekać jej reakcji!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *