1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co to jest łapacz snów? Jak zrobić i wykorzystać go w aranżacji wnętrza?

Poradniki

2 lata temu

Co to jest łapacz snów? Jak zrobić i wykorzystać go w aranżacji wnętrza?

Aranżacja Dekoracja wnętrz DIY
11
0
0
11
0

Łapacz snów to wyjątkowa ozdoba, która od lat pojawia się na ścianach mieszkań miłośników etnicznych i egzotycznych klimatów w wystroju wnętrz. Dekorację tę bardzo łatwo zrobić własnoręcznie. Sprawdź jak się za to zabrać!

Łapacz snów – co to takiego?

Łapacz snów to współcześnie popularna ozdoba wnętrz, w swojej klasycznej wersji składająca się z okręgu, włóczkowej plecionki oraz luźno zwisających sznurków, przyozdobionych koralikami lub piórami. Wykonana w ten sposób makrama przeznaczona jest do dekoracji ścian: często bywa zawieszana w pobliżu łóżka, ze względu na swoją uniwersalność może się jednak znaleźć w dowolnym kącie pokoju lub być wykorzystana do zagospodarowania pustej ściany pomieszczenia.

łapacz snów

Łapacz snów wywodzi się z kultur rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Przez Indian traktowany był jako amulet przynoszący szczęście lub odpierający negatywną energię. Miał również odpędzać złe sny. Dużą popularność zdobył w latach 90 i do dziś stanowi stały element wystrojów wnętrz nawiązujących do motywów etnicznych. Nie brakuje jednak nowoczesnych wariacji na temat tej wyjątkowej dekoracji, dzięki czemu można wpasować ją w naprawdę wiele różnych aranżacji.

Do jakich aranżacji pasują łapacze snów?

Łapacz snów jak żadna inna ozdoba pasuje do klimatów boho. Ten styl wręcz uwielbia etniczną sztukę i chętnie eksponuje ją zarówno w postaci mebli, jak i dodatków, a ten rodzaj dekoracji umieszczany jest w nim niemalże obowiązkowo (i to zwykle nie w jednym egzemplarzu). Klimat tych wnętrz nie lubi nudy, możemy więc do woli eksperymentować z formą dekoracji, na przykład dodając do jej struktury kolejny okrąg lub znacznie zwiększając długość ogona łapacza.

Jeśli chcemy połączyć łapacz z bardziej nowoczesną estetyką, warto postawić na wystrój eklektyczny. W nim mogą się sprawdzić dekoracje o bardziej geometrycznej, minimalistycznej formie, jednolitych kolorach i gładkich fakturach. W tym stylu urządzania wnętrz panuje dość duża dowolność, nie znaczy to jednak, że łapacz nie powinien pasować do pozostałych elementów wystroju.

łapacz snów we wnętrzach

Zobacz: Jesienne dekoracje we wnętrzach – jak ozdobić dom w modnych barwach jesieni? Pomysły i inspiracje

Nawiązujący do indiańskich wierzeń motyw to również ciekawa propozycja na wystrój pokoju dla miłośników kultur ludowych, nie tylko tych rdzennych Amerykanów. Wpasuje się również w wykorzystujące ten rodzaj inspiracji wnętrza skandynawskie. W przypadku tych aranżacji postaw na stonowane kolory łapaczy (biel lub barwy ziemi) oraz naturalne materiały, takie jak wełniana włóczka, sznurki jutowe. Przydadzą się zestawy piórek w jednolitych barwach.

Jak zrobić łapacz snów? Materiały potrzebne do wykonania ozdoby

Oryginalne łapacze snów wykonywano z drewna, między innymi giętkich gałęzi wierzby lub innych drzew. Gałąź splatana była w obręcz, w której następnie tkano charakterystyczny motyw pajęczyny. Do wykonania sieci używano między innymi rzemyków, jednak dziś najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w tym celu jest włóczka lub kordonek. To, jakich konkretnie materiałów użyjesz, powinno zależeć od efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Podstawą konstrukcji każdego łapacza jest obręcz. Możesz wykonać ją z wikliny lub wierzby, ale szybszym i popularniejszym rozwiązaniem jest zakup już gotowego egzemplarza. Może on być wykonany z metalu, drewna lub plastiku. Jeżeli chcesz przygotować łapacz w stylu eko, sprawdź, czy nie posiadasz już jakiegoś zbędnego przedmiotu w kształcie okręgu, na przykład w postaci tamborka o cienkich ściankach.

materiały na łapacza snów

Kolejnym ważnym elementem jest sznurek, włóczka lub kordonek, którego użyjesz do zaplatania sieci. Pamiętaj, że w przypadku większego okręgu, sznurek nie może być zbyt cienki, inaczej trudno będzie Ci efektownie wypełnić przestrzeń wewnątrz pierścienia. Jeśli zaś chodzi o kolor, panuje pełna dowolność. Możesz postawić zarówno na barwy naturalne, jak i zupełnie kontrastowe i intensywne. Dla najbardziej przyciągającego wzrok efektu wykorzystaj kilka nici, każda w innym kolorze.

Dolna, luźno zwisająca część łapacza snów to idealne pole to eksperymentowania z formą, kolorem i doborem materiałów, więc projektując tę część ozdoby nie musisz się w niczym ograniczać. Do dekorowania tego elementu najczęściej używane są pióra, koraliki i drobne sznureczki, na których zaplecione są supełki. Aranżacja tych elementów jest bardzo łatwa – w przypadku łapacza snów sprawdzi się zarówno dopracowana, symetryczna forma, jak i całkowity artystyczny nieład.

Dekoracja na ścianie

Żaden etap tworzenia tradycyjnego łapacza snów nie wymaga użycia mniej lub bardziej skomplikowanych narzędzi – wystarczą Twoje własne dłonie. Możesz jednak posiłkować się kilkoma przedmiotami, by uprościć sobie całą pracę. Przydadzą się oczywiście nożyczki – dzięki nim dotniesz włóczkę lub sznurek do pożądanych wymiarów. Dobrym pomysłem będzie również metr, linijka lub inna miarka, która pomoże Ci precyzyjnie odmierzyć poszczególne punkty na obręczy tak, by pleciona na niej siatka była symetryczna.

Jeśli zamierzasz wzbogacić swój łapacz snów o nieco cięższe dekoracje, kluczowe będzie odpowiednie przymocowanie ich. Możesz to zrobić za pomocą pistoletu na klej na gorąco. Zwykle wystarczy odrobina nałożona na zewnętrzną części obręczy, by móc swobodnie przykleić obciążone przez piórka i koraliki sznurki. By zachować estetyczny efekt, miejsce łączenia opleć włóczką. Jeżeli chcesz zrobić swój łapacz w jak najbardziej przyjazny środowisku sposób, klej na gorąco zastąp metodą tradycyjną i przymocuj dekoracje, zawiązując je na obręczy lub przyszywając je do niej.

Do dzieła! Jak zrobić łapacz snów krok po kroku

Zbierz wszystkie potrzebne materiały i narzędzia. Obręcz owiń dokładnie włóczką lub kordonkiem, starając się nie zostawiać żadnych prześwitów. Oba końce sznurka zabezpiecz za pomocą kleju na gorąco lub silnego supła. Następnie wyznacz na obręczy kilka punktów, które posłużą za bazę dla tkanej sieci. Przepleć nitkę wokół nich, łącząc je w kształt symetrycznego wielokąta. Następnie powtórz proces na utkanej przed chwilą strukturze.

Jeśli chcesz, na używane w tym celu włóczki, nitki lub kordonki nałóż koraliki – mogą one na przykład posłużyć do ukrycia łączeń w plecionce. Jeżeli zależy Ci na oryginalnym wyglądzie sieci, spróbuj opracować własną technikę tkania. Możesz też poszukać inspiracji w Internecie – instruktażowe filmy lub grafiki na temat tworzenia jeszcze ciekawszych form możesz znaleźć w takich serwisach jak Pinterest, Instagram czy YouTube. Jeśli używasz różnych kolorów sznurków, możesz zmieniać je, jak tylko zakończysz tkać jeden pełny obwód koła – dzięki temu stworzysz efekt wielowymiarowej, barwnej mandali.

kobieta robi własnoręcznie łapacz snów

Pora na przymocowanie luźno zwisających elementów dekoracji. Piórka oraz zestawy koralików nawlecz na sznurki, rzemyki lub paski materiału, a następnie przyklej do krawędzi okręgu za pomocą kleju na gorąco lub zawiązując je na niej. By pióra nie zsuwały się z nici, przymocuj je do nich klejem, a następnie w miejscu łączenia umieść większy koralik, by przykryć nieestetyczny spój. W ten sposób możesz także zabezpieczyć same paciorki. Wykończ ogon łapacza snów pozostałymi ozdobami.

Jeżeli masz ochotę na nieco niestandardową formę, możesz nieco przełamać symetrię łapacza. W tym celu umieść z jednej strony metalowej czy drewnianej obręczy jakąś dopasowaną do niej ozdobę, na przykład włóczkowy pompon. Na górze obręczy przymocuj sznurek, który posłuży do zawieszenia łapacza na ścianie, meblu lub w innym miejscu, i zawiąż na supełek. Jeśli chcesz, element ten możesz dodatkowo udekorować, na przykład za pomocą koralików.

Posiadający rzekomo moc odpędzania złych snów łapacz to jednocześnie piękna dekoracja, która wprowadzi do sypialni lub salonu wyjątkowy klimat. Niezależnie od tego, czy wierzysz w to, że ten element może zapewnić Ci spokojny sen, czy też nie, łapacz pozostanie intrygującą ozdobą wnętrza, która nieprędko się znudzi i z pewnością przyciągnie wzrok odwiedzających.

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.