1. Home
 2. /
 3. Wnętrza
 4. /
 5. Stan surowy zamknięty. Co obejmuje i ile kosztuje?

Wnętrza

1 rok temu

Stan surowy zamknięty. Co obejmuje i ile kosztuje?

Budowa i remont
6
1
0
6
1

Istotnym etapem budowy domu jest osiągniecie stanu surowego zamkniętego. Większość inwestorów stara się, żeby wypracować go w ciągu jednego sezonu budowlanego. Dlaczego? Dzięki temu ze spokojem można przeczekać zimę i oczekiwać na zmianę pogody, by zająć się dalszymi pracami wewnątrz budynku. Co warto wiedzieć o stanie surowym zamkniętym? 

Tworzenie domu jednorodzinnego czy wielorodzinnego podzielone jest na kilka etapów. Możemy spotkać się ze stanem surowym otwartym, zamkniętym czy też deweloperskim. Czym różnią się od siebie i jak wpływają na koszt budowy domu? Wyjaśnijmy te kwestie. 

Stan surowy zamknięty – co to jest?

Pojęcie stanu surowego zamkniętego jest bardzo znane, nawet osobom, które nie mają wielkiego pojęcia o budownictwie. Co się pod nim kryje? Aby zrozumieć tę kwestię, trzeba mieć świadomość znajomości poszczególnych etapów budowy domu i tego, że różnią się od siebie, obejmując różny zakres prac.

Jednym z pierwszych etapów jest stan surowy otwarty. Następuje on po etapie zerowym. Na jego finiszu widać efekty pracy na budowie. Budynek posiada już dokładny zarys. W całości wymurowane są ściany nośne, zalany zostaje strop, wzniesiony komin, przygotowane pokrycie dachu oraz schody wewnętrzne. Najprościej mówiąc – budynek posiada już wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne.

Po tym etapie następuje kolejny, czyli stan surowy zamknięty. Kiedy można o nim mówić? Wtedy, gdy w otwory wstawiane są okna i drzwi, zamontowany jest dach, a także zainstalowana zostanie brama garażowa. Dom staje się całkowicie zamknięty – na jego wnętrze nie oddziałują np. opady atmosferyczne. 

stan surowy zamknięty
Źródło: oferteo.pl

Zobacz: Stan deweloperski mieszkania i domu. Co otrzymujemy?

Interesującym faktem jest to, że stan surowy zamknięty nie posiada w prawie budowlanym konkretnej definicji. Więc warto ustalić z wykonawcą zakres konkretnych prac, które mają doprowadzić inwestycję do stanu surowego zamkniętego. To pomoże w prowadzeniu dalszych działań. 

Dlaczego warto doprowadzić do stanu surowego zamkniętego w trakcie jednego sezonu? To wymierne oszczędności. Zamknięcie budynku zabezpiecza go przed mrozem czy śniegiem i nie wymaga dokonywania dodatkowych prac ochronnych, koniecznych w przygotowaniu otwartej konstrukcji do zimy. 

Elementy stanu surowego zamkniętego

Na stan surowy zamknięty składają się pełna konstrukcja stanu surowego otwartego i dodatkowe elementy. Jego wykonanie wymaga określonego czasu, środków i odpowiednich działań fachowców. 

Stan surowy zamknięty a czas budowy

Ile czasu trzeba poświęcić, aby doprowadzić budowę do tego etapu? Pamiętajmy, jak dużą inwestycją jest dom. Stan surowy zamknięty to półmetek prac budowlanych. Zajmuje on zazwyczaj ok. 3-4 miesięcy. Pocieszający jest fakt, że najczęściej jest to najszybszy etap. Druga połowa działań (w tym tzw. wykończeniówka) może potrwać nawet rok.

Co obejmuje stan surowy zamknięty?

Wiele firm wykonujących usługi budowlane jednoznacznie określa, co zawiera się w stanie surowym zamkniętym. Co najczęściej obejmuje ten etap prac? 

 • Wykonanie ław fundamentowych, 
 • wykonanie ścian fundamentowych, 
 • przygotowanie ścian na parterze, 
 • wylanie stropów nad parterem, 
 • postawienie ścian piętra, 
 • ustawienie ścianek działowych, 
 • przygotowanie więźby dachowej i pokrycia dachowego,
 • wstawienie drzwi i okien. 
Dom w stanie surowym zamkniętym
Dom w stanie surowym zamkniętym | Źródło: obudowie.com

Po ukończeniu tego etapu budowy z zewnątrz budynek wygląda jak ukończony. To jednak tylko pozory. Po zamknięciu konstrukcji koniecznie należy doprowadzić go do stanu deweloperskiego. Czym różni się od niego stan surowy zamknięty? Różnice są znaczące.

Stan surowy zamknięty a deweloperski. Czym się różnią?

Czym dokładnie jest stan deweloperski? Co różni stan surowy zamknięty a stan deweloperski? Jak już tłumaczyliśmy, konstrukcja zamknięta obejmuje podstawowe prace nad bryłą budynku oraz jego zamknięcie poprzez wstawienie okien, drzwi i montaż dachu. 

Obejmuje on szereg prac wewnątrz budynku. Zalicza się do nich poprowadzenie instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnej, a także montaż grzejników czy parapetów. Elementem stanu deweloperskiego jest również przygotowanie ścian do malowania poprzez położenie tynków i gładzi oraz wykonanie posadzek. 

Można więc powiedzieć, że stan deweloperski to przygotowanie wnętrza budynku do ostatnich prac wykończeniowych.

Stan surowy zamknięty – koszt

Ile kosztuje budowa domu i jaką część tej sumy będziemy musieli przeznaczyć na stan surowy zamknięty? Trudno dokładnie oszacować koszt doprowadzenia prac do takiego etapu. Wiele zależy od powierzchni budynku oraz wykorzystywanej przez ekipę technologii budowlanej. Inną cenę zapłacimy za stan surowy zamknięty domu o dużym metrażu, dopracowany w najmniejszych detalach, a inny będzie koszt niewielkiego domu budowanego ekonomicznie.

Niemniej jednak szacuje się, że stan surowy zamknięty to koszt sięgający około 40% sumy całej inwestycji. Istotną rolę odgrywają tutaj ceny materiałów budowlanych. Wszystkie koszty obejmują także wynagrodzenia dla wykonawców.

Nie da się ukryć, że koszt budowy domu jest ogromnym wydatkiem. Wiele osób decyduje się zatem na rozłożenie go w czasie. Tutaj bardzo istotny jest czas. Powinniśmy rozplanować budowę tak, aby konstrukcja stała się zamknięta przed zimą. To pozwoli na wymierne oszczędności finansowe.

Czym charakteryzuje się stan surowy otwarty?

Wspomnijmy o stanie surowym otwartym, który jest wcześniejszym etapem budowy. Czym się charakteryzuje i kiedy go osiągamy? 

Na tym etapie inwestycji dom ma już murowane ściany nośne, komin, strop pod parterem oraz schody wewnętrzne (jeżeli są zaprojektowane w technologii żelbetowej). Stan surowy otwarty obejmuje również wykonanie więźby dachowej i pokrycia dachu. Podstawą tego etapu inwestycji są wybudowanie fundamentów oraz ich odpowiednia izolacja. To na nich opierać będzie się dalsza konstrukcja domu.

Dom bez "niczego" w środku
Źródło: obudowie.com

Jakie prace czekają Cię po odebraniu domu w stanie zamkniętym surowym?

Po ukończeniu stanu surowego zamkniętego można podziwiać dom w całości. Teraz przyjdzie czas na kolejne kroki. W planowaniu dalszych prac należy podjąć kilka kluczowych decyzji. Te będą później rzutowały na wygodzie i komforcie w domu. Zaliczamy do nich między innymi wybór rodzaju ogrzewania oraz materiałów wykończeniowych.

Stan surowy zamknięty – co dalej?

Mamy gotowy stan surowy zamknięty i co dalej? Dom w stanie surowym zamkniętym wymaga projektu aranżacji i rozplanowania wnętrza. To kluczowe, ponieważ na tym etapie rozprowadza się instalację centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjną oraz podtynkową instalację elektryczną.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, gdzie usytuowane będą krany, odpływy, włączniki światła czy gniazdka. Dzięki temu unikniemy pomyłek i późniejszych poprawek, które znacząco zwiększą koszt budowy domu. Dopiero po rozprowadzeniu wszelkich przewodów czy rur nadchodzi czas na prace, podczas których kładzie się tynki wewnętrzne, gładzie albo płyty kartonowo-gipsowe.

Budowa domu jest procesem męczącym i kosztownym, jednak z pewnością wartym poświęcenia. Warto podzielić ją na etapy, gdyż umożliwia to rozsądne gospodarowanie naszymi środkami. Doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego to połowa sukcesu i rozplanujmy prace tak, aby udało się go osiągnąć w jeden sezon, ograniczając dodatkowe koszty inwestycyjne. 

Źródło obrazka głównego: panwygodny.pl

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *