1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Kolor roku 2023 – Viva Magenta wybrany przez Instytut Pantone

Trendy

1 rok temu

Kolor roku 2023 – Viva Magenta wybrany przez Instytut Pantone

Dekoracja wnętrz Kolory
5
1
0
5
1

Instytut Pantone co roku zaskakuje nowymi propozycjami. Kolor roku 2023 to Viva Magenta. Z jakimi odcieniami go łączyć, aby uzyskać unikalne wnętrze?

Inspiracje płynące wprost z Instytutu Pantone mogą wprowadzić niemałe zamieszanie w branży projektowania wnętrz. I dobrze, bo dzięki temu w mieszkaniach i domach aranżowanych przez profesjonalistów nie będzie nudno. Wszystko to za sprawą nietuzinkowego koloru roku 2023, jakim jest Viva Magenta. Ten głęboki, nasycony odcień czerwieni z domieszką różu to elegancki wybór, któremu trudno się oprzeć. Przełamuje dotychczasowe modne total looki przygotowane na bazie jasnego beżu. Wnosi życie, energię i entuzjazm do domowych przestrzeni. 

Viva Magenta – jak wygląda kolor roku 2023?

Instytut Pantone wybrał Viva Magenta jako Kolor Roku 2023. Ten żywy odcień z pewnością stanie się hitem wśród miłośników mody i designu. Jest to odważny, żywy kolor, który z pewnością przyciągnie uwagę. Viva Magenta to jaskrawy, przyciągający wzrok kolor, którego w najbliższych miesiącach nie zabraknie na wybiegu, w odzieży streatwearowej oraz na czerwonym dywanie. Jest to idealny odcień, który pozwala na odważne wyróżnienie się z tłumu. Projektanci z pewnością zainspirują się tym żywym kolorem i włączą go do swoich kolekcji. Odcień ten z pewnością pojawi się w nadchodzącym sezonie w świecie mody i będzie chętnie wybierany przez fashionistki. Viva Magenta jest kolorem, który przyciąga uwagę, dlatego pewne jest, że stanie się hitem wśród miłośników mody i dobrego designu.

Warto kupować dodatki w kolorze Viva Magenta
Dodatki w kolorze Viva Magenta to bardzo dobry wybór!

Jak wykorzystać Viva Magenta we wnętrzach?

Jednym ze sposobów wprowadzenia tej barwy do domowych pomieszczeń jest użycie jej w dekoracjach. Poszewki na poduszki, koce i pledy czy zastawa stołowa wprowadzają ożywiający i energetyczny kolor. Tak samo jak łatwo je nabyć i umieścić we wnętrzu, tak samo prosto można się ich pozbyć, gdy pięć minut tej barwy przeminie. Zawsze dobrym pomysłem jest stworzenie neutralnej, bezpiecznej bazy i dodawanie do niej kilku mocniejszych akcentów. Osoby odważne, którym nie przeszkadza na co dzień intensywna kolorystyka, mogą jednak pokusić się, aby urządzić cały salon w tonacji Viva Magenta. Na pewno pomieszczenie to zyska na wyjątkowości. 

Kolor roku 2023 a inne barwy – jak łączyć?

Kolor Viva Magenta świetnie komponuje się z delikatnymi, neutralnymi barwami, takimi jak jasny beż czy czysta biel. Miłośnicy ciemniejszych wnętrz na pewno docenią kompozycję składającą się ze zgaszonej czerwieni oraz brązu. Poza tym kolor roku 2023 wspaniale prezentuje się z jasnymi, jak i ciemnymi tonacjami zieleni. Jak na czerwień przystało, doskonale prezentuje się w zestawieniu z głębokim granatem. 

Sprawdź też: Kolor roku 2022 – jak wygląda Very Peri? Poznaj najmodniejszy kolor sezonu!

Co to jest Instytut Pantone?

Instytut Pantone to światowej sławy autorytet w dziedzinie kolorów. Jest globalnym dostawcą rozwiązań w zakresie systemów kolorystycznych. Założony w 1963 roku Pantone stał się najczęściej używanym i rozpoznawanym językiem kolorów na świecie. Instytut Pantone zajmuje się dostarczaniem dokładnych standardów kolorystycznych i narzędzi komunikacji kolorystycznej, aby pomóc projektantom, producentom i markom w efektywnym tworzeniu i komunikowaniu barw. Język kolorów Pantone jest używany przez profesjonalistów między innymi w branży modowej, tekstylnej, wyposażenia wnętrz i motoryzacyjnej. Standardy kolorystyczne Pantone sprawiają, że produkty wyglądają tak samo – niezależnie od miejsca ich produkcji i sprzedaży. Przewodniki i narzędzia kolorystyczne są używane do dokładnego dopasowania kolorów wyrobów na całym świecie. Podmiot ten jest również liderem w prognozowaniu trendów kolorystycznych, oferując projektantom i markom wgląd w najnowsze trendy. 

morele.net_korzystne oferty

Pantone stanowi źródło inspiracji dla twórców i profesjonalistów pracujących na co dzień z kolorami. Projektanci graficzni definiują to, że dany obiekt ma występować w określonym numerze z próbnika Pantone, dzięki czemu pracownicy drukarni wiedzą, jakiej farby drukarskiej faktycznie mają użyć do danego projektu. Pozwala to precyzyjnie określić tonacje kolorystyczne wydruków czy przedmiotów, co ma szczególnie znaczenie w pracy zdalnej współpracujących ze sobą podmiotów. Umożliwia to też zdefiniowanie kolorów, które zarówno są nieosiągalne poprzez mieszanie standardowych farb drukarskich (system CMYK), jak i takich, których nie jest w stanie w naturalny sposób wyświetlić monitor komputera, na przykład miedź lub złoto. 

Modne kolory w poprzednich latach

Kolory zawsze się zmieniają i ewoluują, a trendy z ostatnich lat nie są wyjątkiem. Od żywych i odważnych odcieni lat 70. XX wieku do stonowanych pasteli lat 80. kolory miały duży wpływ na modę, design i kulturę. W latach 90. nastąpił powrót do jaskrawych kolorów, a w XXI wieku do bardziej stonowanych odcieni. W 2010 roku obserwowaliśmy mieszankę obu tych trendów: jaskrawe, żywe kolory były wykorzystywane do tworzenia efektu, podczas gdy pastele i neutralne kolory stały się podstawą do osiągnięcia bardziej zrelaksowanej i uspokajającej atmosfery. Bez względu na trendy, kolory zawsze były potężnym narzędziem do wyrażenia indywidualnego stylu i osobowości. W ostatnich miesiącach bardzo często sięgano po jasne beże, terakotę, zgaszone zielenie i wszelkie barwy ziemi – dla stworzenia kojącej i sprzyjającej odpoczynkowi aury w domach. Dziś do tego grona dołącza wyrazista magenta.

Podsumowując, kolor roku 2023 pozwoli zupełnie na nowo spojrzeć na cztery kąty. Zachęci do wnętrzarskich eksperymentów, a także zmian wokół siebie. Z całą pewnością trudno nazwać go oklepanym, nudnym czy nijakim. 

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *