Wanna zarówno wielkich, jak i małych rozmiarów może dobrze wyglądać w Twojej łazience, jeśli będzie to solidna konstrukcja i odpowiednio ją wykończysz. Jaka obudowa wanny najlepiej się sprawdza? Czy warto zrobić to styropianem i płytkami? Wyjaśniamy.
Jak obudować wannę? Podstawowe informacje
Elegancka zabudowa wanny sprawia, że pomieszczenie staje się niezwykle stylowe. Zanim jednak zdecydujesz się wybrać materiał wykończeniowy, zadbaj o to, by struktura pod obudowę była trwała i prawidłowo zamontowana. Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, są kształt i rodzaj wanny. Wolnostojące wyglądają pięknie, a zabudowuje się je ze wszystkich stron. Do ich wykończenia możesz wybrać zdobione płytki ceramiczne, kolorową mozaikę w wielu kształtach lub fantastyczne drewniane panele.
Ponadto w sklepach dostępne są wanny wraz z gotową zabudową wykonaną z plastiku i podkonstrukcje, na których z łatwością je umieścisz. Tego typu rozwiązanie sprawdza się szczególnie wtedy, gdy potrzebna Ci jest zabudowa wanny półokrągłej. Wyzwaniem będzie natomiast zabudowa wanny asymetrycznej – wszystkie fragmenty systemu muszą być przecież odpowiednio wycięte, dlatego w tym przypadku wybór materiału to najważniejsza kwestia.
Sprawdź też: Mała łazienka z prysznicem – pomysły i aranżacje
Dobrym pomysłem jest zabudowa wanny z podcięciem u dołu – kilka bonusowych centymetrów sprawi, że powstanie tzw. kopnik. Przestrzeń pomiędzy wanną a podłogą pozwala na swobodne ułożenie pod nią stóp. To praktyczny patent zwłaszcza w trakcie czyszczenia najdalszych zakamarków wanny lub wtedy, gdy sięgasz do zawieszonego na ścianie prysznica.
Zabudowa wanny – zewnętrzna konstrukcja
Zanim zdecydujesz się na konkretny model wanny, rozważ to, czy w jej pobliżu nie ma mechanizmu, do którego konieczny jest dostęp (w razie nagłej potrzeby lub remontu). W takiej sytuacji podczas stawiania konstrukcji oraz planowania zewnętrznej obudowy wanny uwzględnij także tzw. rewizję wanny. To nic innego jak drzwiczki, przez które bez problemu przedostaniesz się do najważniejszych części instalacji.
Podobnie wygląda sytuacja w momencie, gdy w swoim projekcie przewidujesz specjalne otwory do przechowywania rzeczy pod wanną lub półki. Poza tym ciekawym sposobem jest zabudowa wanny z szafkami ukrytymi wewnątrz niej. Wtedy natomiast musisz doliczyć dodatkowe centymetry na skrytkę i zamykane drzwiczki. Zabudowa wanny ze schowkiem będzie idealna do dużych i przestrzennych łazienek.
Zalecamy, by przed rozpoczęciem wszelkich prac związanych z przygotowaniem konstrukcji pod wanną, zabezpieczyć podłogę oraz ścianę. Część bezpośrednio pod wanną na co dzień nie będzie widoczna, ale pozostałości po kleju lub zaprawie mogą być trudne do usunięcia. Zabudowując wannę akrylową, postaraj się także uchronić jej powierzchnię.
Gotowa obudowa wanny – najlepsze rozwiązanie przy wannach narożnych
Wątpliwości nie powinien budzić fakt, iż jednym z lepszych rozwiązań może okazać się w pełni gotowa zabudowa – perfekcyjny kształt i wiele wersji kolorystycznych do wyboru to tylko poniektóre spośród jej zalet. Przystosowana zabudowa wanny (akrylowej lub metalowej) to nieskomplikowany w montażu komponent, który przymocowujesz do ściany na specjalnych zatrzaskach. Nie trzeba również pamiętać o wycięciu otworu rewizyjnego, gdyż w ostateczności zdejmiesz ją w łatwy sposób.
Gotowy element sprawdzi się również, jeśli w Twojej łazience potrzebna będzie zabudowa wanny pod prysznic. Przemyśl przede wszystkim, z której strony znajdzie się taki prysznic i czy umieszczenie obok wanny mebli nie będzie stanowiło żadnej przeszkody. Mamy tu na myśli sytuacje, w których konieczna jest naprawa bądź wymiana wężyków.
Zabudowa wanny – konstrukcja. Jakie opcje są dostępne i do jakich wanien pasują?
Wybór materiału, którym obudujesz wannę, jest w dużej mierze uzależniony od tego, jaki ma ona kształt. Zdecyduj się zatem na łatwe do cięcia tworzywo. Wtedy całość będzie idealnie przygotowana pod prace wykończeniowe, czyli na przykład przyklejanie płytek ceramicznych. Jaką zabudowę możesz wykorzystać? Oto trzy najpopularniejsze wersje.
Zabudowa wanny z bloczków betonu komórkowego, tzw. obmurówka
Ten sposób świetnie się sprawdzi, jeśli chodzi o wanny ustawione przy ścianie, jak i wolnostojące. Aby wykonać trwałą konstrukcję z betonowych bloczków, musisz ułożyć wannę w odpowiednim miejscu w pomieszczeniu, a następnie ustawiać bloczki, pomiędzy którymi znajdzie się zaprawa murarska bądź klejowa. Należy jednak uwzględnić otwór rewizyjny blisko syfonu. Betonowe bloczki komórkowe mają grubość od 6 do 8 centymetrów, a ich montaż wymaga odpowiedniego przygotowania i wprawy. Na tak uformowaną zabudowę możesz przyklejać wybrane panele lub płytki.
Zabudowa wanny styropianem
Styropian to materiał, na który decyduje się większość osób. Zabudowa wanny prostokątnej (i nie tylko) z tego tworzywa jest trwała oraz pozwala na łatwe i bezpośrednie obklejenie dekoracyjną płytką. Jej wymiary dobierzesz do wielkości wanny. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że montaż zabudowy nie trwa zbyt długo. Dodatkowo, bez żadnych przeszkód wytniesz wymaganą szczelinę i perfekcyjnie dopasujesz każdą z części. Dzięki temu powstanie stabilna struktura, która pozwala dłużej utrzymać temperaturę wody w wannie.
Zabudowa wanny płytami gipsowymi
Sprawny i szybki montaż płyt kartonowo-gipsowych to niewątpliwe jeden z najważniejszych punktów, przesądzających o zakupie właśnie tego produktu do zabudowy wanny. Płyty mocuje się do uprzednio przygotowanego metalowego profilu C i U – są odporne na wilgoć, a niektóre nawet na powstawanie pleśni. Pamiętaj jednak o tym, by podczas budowania takiej konstrukcji mieć na względzie jej grubość oraz warstwę kleju, które po nałożeniu zrównają się z brzegami wanny. Dzięki temu całość zachowa estetyczny wygląd i będzie idealnie równa.
Wykończenie obudowy wanny – kilka sposobów
Gotową konstrukcję możesz wykończyć tak, aby Twoja łazienka nie tylko dobrze się prezentowała, ale dodatkowo służyła Ci przez długi czas. Asortyment sklepów budowlanych jest pełen produktów o rozmaitych formach oraz z każdej półki cenowej. Ile wariantów masz do wyboru? Poniżej wymieniamy i opisujemy te najpopularniejsze.
Zabudowa wanny płytkami
Twoja wanna nie musi odbiegać stylem i kolorem od całego pomieszczenia. Zabuduj zatem wannę płytkami, które docelowo znajdą się również na ścianach łazienki. W sklepach dostępna jest ich ogromna liczba i mają różne wzory. By uniknąć nudy i nie powtarzać w swoim wnętrzu wzorów wprost ze sklepowych wystaw, postaw na płyty betonowe w wersji gładkiej lub te z wyczuwalną strukturą.
Zabudowa do wanny z mozaiki
Akcent kolorystyczny w postaci drobnych elementów wybierają głównie posiadacze wanny narożnej lub o nieregularnym kształcie. Mozaika ma właściwie same zalety – jest elastyczna, dlatego jej montaż będzie bezproblemowy, łatwo utrzymać ją w czystości i praktycznie każdy może sobie na nią pozwolić. Płytkę o wymiarach 30×30 cm znajdziesz już za około 10 złotych. Pośród wielu kształtów masz do wyboru kwadraty, paski i wszelkie wielokąty.
Zabudowa wanny drewnem
Naturalne drewno jest odporne na wilgoć, ale widoczne mogą być na nim wszelkie osady i zabrudzenia, toteż wymaga odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji. Mimo tego, że drewno to stosunkowo popularny surowiec, nie należy do najtańszych. W łazience prezentuje się pięknie – zwłaszcza w towarzystwie białych płytek i naturalnych dodatków.
Nowoczesna zabudowa wanny ze szkła hartowanego
Prosta płyta ze szkła będzie wyglądać efektownie zarówno w jasnych, jak i ciemnych łazienkach. Jej montaż jest łatwy i bezproblemowy. Takiego materiału nie zniszczy wilgoć i bardzo szybko go wyczyścisz. Jest natomiast podatny na uszkodzenia – pękniętą czy też uszczerbioną szklaną szybę musisz niestety w całości wymienić.
Obudowa wanny – cena. Średni koszt zabudowy wanny
Kwota, którą otrzymasz po dodaniu do siebie wszystkich produktów i prac przeprowadzonych przez ekipę budowlaną, jest uzależniona od tego, jaka ma być docelowo zabudowa wanny. Cena takiej usługi w różnych miastach Polski będzie się nieco różnić. Materiały, które potrzebne są do utworzenia masywnego stelażu, oraz wykończenie wanny płytami to koszt wahający się od 200 do nawet 500 złotych.
Zespół remontowy może natomiast wykonać tę usługę już za około 200 złotych, lecz to oczywiście zmienia się w zależności od ilości i trudności wykonywanych prac. Jeśli Twoja łazienka przechodzi gruntowny remont i decydujesz się nie tylko na nową zabudowę, ale także samą wannę, nie zapomnij doliczyć usługi montażu czy też podłączenia rur wodnych oraz kanalizacyjnych.
Sprawdź też: Wanna z prysznicem 2 w 1 – pomysły na prysznic w wannie. Do małej łazienki, do wanny narożnej i wolnostojącej
Krótko mówiąc, istnieje kilka sposobów na zabudowę wanny i jej wykończenie. Obudowa powinna nie tylko spełniać funkcje praktyczne, ale również być gustownym detalem, podkreślającym styl całego pomieszczenia. Praktyczna zabudowa wanny narożnej lub prostokątnej to taka, która jest odporna na wilgoć oraz pleśń. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zaplanuj także swój budżet. Dzięki temu powstanie piękna i stabilna zabudowa wanny. Prysznic może wtedy pozostać minimalistyczny.