Poradniki

15.03.2022 08:57

Wiosenne porządki – uporządkuj dom i ogród krok po kroku!

Porządki domowe
8
0
1
3 lata temu
Wiosenne porządki – uporządkuj dom i ogród krok po kroku!
8
0
1

Wiosenne porządki – jak się za nie zabrać? Od czego zacząć i na co warto zwrócić szczególną uwagę? W naszym poradniku zebraliśmy wszystkie najważniejsze wskazówki, dzięki którym uporządkujesz swój dom krok po kroku!

Jeżeli nie jesteś pewien, od czego zacząć wiosenne porządki, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Znajdziesz w nim wiele przydatnych wskazówek. Dla ułatwienia procesu sprzątania – podzieliliśmy przebieg prac na konkretne pomieszczenia i każde z nich opisaliśmy pokrótce. Miłego sprzątania!

uporządkuj swój dom na wiosnę
Efekt wiosennych porządków stanowi największą nagrodę za zaangażowanie i pracowitość

Wiosenne porządki – czy warto się w nie angażować?

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. Natomiast w naszym domu zaczynamy zauważać… przytłaczający rozgardiasz. Jednak coraz większa ilość słońca i dłuższe dni u wielu z nas wyzwalają przypływ energii, zwiększając jednocześnie chęć do działania. Dla wielu to także czas wielkanocnych porządków. Na przestrzeni lat utarło się, że wiosna jest idealnym czasem na wiosenne porządki. Znajdź na nie trochę czasu, a my zajmiemy się dostarczeniem Ci cennych wskazówek! Liczymy na to, że nasze porady uprzyjemnią i usprawnią Twoje wiosenne porządki w domu lub mieszkaniu.

Zdecydowanie warto odświeżyć swój dom po zimie i zająć się przynajmniej podstawowymi porządkami. Wiosna o wiele lepiej będzie widoczna zza czystych szyb okiennych – gwarantujemy! Oczywiście porządki wiosenne warto wykonać z głową! Jak dokładnie to zrobić?

Jak zaplanować wiosenne porządki?

Wiosenne porządki w domu wielu z nas spędzają sen z powiek. Przyznajemy, że mogą stanowić wyzwanie. Liczymy jednak, że nasz poradnik pomoże Ci uporać się z nimi błyskawicznie i bezboleśnie. Pomocny może być planer sprzątania

detergenty odpowiednie do porządków wiosennych
Przed przystąpieniem do prac przygotuj plan i środki czystości

Jak zabrać się za wiosenne porządki? Przygotuj plan własnoręcznie lub skorzystaj z naszego poradnika. Będzie doskonałą ściągą, która pozwoli Ci uporządkować cały dom krok po kroku. Może on oczywiście stanowić jedynie inspirację do przygotowania Twojego planera sprzątania. Niezwykle pomocny może się okazać się także nasz artykuł o metodzie sprzątania KonMari: KonMari: rewolucyjna metoda sprzątania Marie Kondo. Najważniejsze zasady KonMari, które ułatwią porządki w domu. Warto przeczytać go przed przystąpieniem do wszelkich prac!

Reklama

Plan sprzątania domu

Odgracanie domu najlepiej dobrze zaplanować, żeby nie pogubić się podczas wykonywania wszystkich czynności. Plan może być taki, jak lubisz – bardzo dokładny i skrupulatny lub dość ogólny. Najważniejsze, by ułatwił Ci zadanie i był dobrze rozpisany. Sporządź planer sprzątania i przekonaj się, jak bardzo jest przydatny!

Co najważniejsze – nie planuj zbyt dużej ilości prac naraz! Jeżeli już pierwszego dnia sprzątania narzucisz zbyt męczące tempo, możesz stracić chęć do dalszych porządków! Koniecznie zaangażuj do sprzątania całą rodzinę! Jest tak wiele różnych prac, że nawet najmłodsi mogą otrzymać zadania adekwatne do swojego wieku. Prace ogrodowe i balkonowe zaplanuj na pogodne dni, w pozostałe – zajmijcie się wnętrzem domu lub mieszkania.

zaangażuj rodzinę w wielkanocne porządkii
Układanie ubrań w szafie to praca, którą z powodzeniem mogą wykonać nawet dzieci;

Plan sprzątania domu możesz sporządzić na kartce lub w arkuszu kalkulacyjnym, a nawet… w aplikacji! Tak, istnieją specjalne aplikacje, które pozwalają na zaplanowanie wszelkich prac domowych wraz z przypomnieniami! Warto rozważyć ich zainstalowanie.

Wiosenne porządki w kuchni 

Kuchnia to często jedno z miejsc, które najbardziej potrzebuje dokładnego czyszczenia i uporządkowania. Codzienne gotowanie i osadzanie się tłuszczu w trudno dostępnych miejscach oraz fakt, że powinno być to dość sterylne miejsce, sprawiają, iż porządkom kuchennym warto poświęcić wyjątkowo dużo czasu

Gruntowne czyszczenie

Dokładne wyczyszczenie kuchni warto rozpocząć od gruntownego umycia miejsc, które umożliwiają gotowanie i przez kontakt z jedzeniem często są mocno zabrudzone. Należy do nich na pewno piekarnik, który warto raz na jakiś czas starannie wyczyścić. Ułatwieniem może być fakt posiadania przez niektóre piekarniki opcji pyrolizy. Jeżeli Twój piec jej nie ma, możesz wlać do niego lub umieszczonego w nim naczynia żaroodpornego wodę. Następnie ustaw grzanie na bardzo wysoką temperaturę. Para wodna, która osadzi się na ściankach piekarnika, znacznie ułatwi jego późniejsze czyszczenie.

Zadbaj także o dokładne umycie płyty indukcyjnej lub kuchenki gazowej – użyj środków odpowiednich do ich powierzchni. Nie tylko podczas porządków wiosennych, ale także na co dzień – dbaj o czystość zlewu i myj go regularnie. Możesz wykorzystać samodzielnie zrobione środki czystości.

Sprawdź też: Jak zrobić naturalne środki czystości! Sprawdzone sposoby

Jakie jest jedno z najbrudniejszych miejsc w każdej kuchni? Góra szafek kuchennych! Oczywiście nie dotyczy to tych mebli, które sięgają do samego sufitu. Należy raz na jakiś czas przetrzeć szafki na górze przy pomocy jakiegoś dobrego detergentu, warto postawić na taki, który dobrze radzi sobie z tłustymi powierzchniami. Gotowanie i smażenie sprawiają, że góra szafek kuchennych jest pokryta tłustą mazią, do umycia której mogą być potrzebne specjalistyczne środki. Nie zapomnij także o frontach mebli kuchennych!

Mycie lodówki

Mycie lodówki to czynność dość pracochłonna, ale absolutnie niezbędna! Warto połączyć ją z rozmrażaniem zamrażarki. Wiele nowoczesnych modeli nie wymaga regularnego rozmrażania, jednak i tak warto zrobić to raz na jakiś czas. Przy okazji jest to doskonała okazja do umycia zamrażarki i utylizacji produktów, które zbyt długo przebywały na jej dnie i nie nadają się już do spożycia.

mycie lodówki
Mycie lodówki jest dobrą okazją do przejrzenia produktów spożywczych, które w niej przechowujemy

Co zrobić z produktami spożywczymi podczas mycia lodówki? Możesz włożyć je do torby termicznej lub lodówki turystycznej! Jeżeli myjesz lodówkę w dzień, który nie należy do najcieplejszych – możesz przechować żywność na balkonie lub tarasie. Oczywiście unikaj słońca!

Podczas mycia lodówka powinna ona być wyłączona z prądu. Półki możesz wyjąć i umyć je w płynie do naczyń. Do umycia całej lodówki możesz użyć właśnie tego detergentu – doskonale poradzi sobie z tłustymi plamami. Pamiętaj, by mycie zakończyć dokładnym wyczyszczeniem szmatkami nawilżonymi wodą w celu dokładnego zmycia płynu do naczyń.

Zapomniane zakamarki i elementy dekoracyjne

Wiosenne porządki to dobry czas, by gruntownie wymyć również okap kuchenny. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że właśnie teraz powinieneś wymienić filtr w swoim okapie. Zajmij się tym koniecznie, ponieważ zanieczyszczony filtr nie spełnia w pełni swojej funkcji. Wyczyść również kratkę wentylacyjną.

Sprawdź też: Pojemnik na przyprawy do szuflady, stojak na przyprawy czy wiszący przyprawnik? Jakie rozwiązanie sprawdzi się lepiej w Twojej kuchni?

Czy wiesz, że Twoja lampa to najprawdopodobniej siedlisko kurzu? Zajmij się tym! Podobnie ma się sprawa z obrazami i ramkami wiszącymi na ścianach lub różnego rodzaju dekoracjami. Trzymasz kubki lub pojemniki z przyprawami na półkach? Zadbaj o ich dokładne wyczyszczenie! Kosze na śmieci także musisz raz na jakiś czas umyć i zdezynfekować, nie tylko podczas porządków wiosennych!

Wyczyść wnętrza szafek kuchennych!

Raz na jakiś czas konieczne jest wyczyszczenie szafek kuchennych. Porządki wiosenne to doskonała okazja, by je umyć i sprawdzić, czy wszystkie produkty spożywcze nadają się do jedzenia, a którym z nich kończy się data ważności.

Nie popełnij błędu, który może bardzo uprzykrzyć Ci życie – nie wyciągaj zawartości wszystkich szafek i szuflad naraz! Opróżniaj każdą z nich po kolei. Ewentualnie jeśli planujesz coś zreorganizować – wyciągaj zawartość z maksymalnie dwóch szafek w tym samym czasie.

Jeżeli chodzi o układanie zawartości w szafkach i szufladach, pomocny może okazać się nasz artykuł o organizerach kuchennych: Ogarniamy kuchnię – organizery do szuflad. Jak z pomocą kilku elementów zaprowadzić porządek w szufladach kuchennych?

Jak uporządkować łazienkę?

Porządki wiosenne nie powinny ominąć także łazienki. Jakie prace warto wykonać? Jak to zrobić szybko i tanio?

Czyszczenie fug – jak zrobić to szybko i dokładnie?

Czyszczenie fug to jedna z trudniejszych prac domowych do wykonania. Wymaga dużo pracy i zaangażowania. Jeżeli zdecydowałeś się na białe fugi – czeka Cię niełatwe zadanie. Jednak oczywiście nie ma rzeczy niemożliwych! Możesz skorzystać z gotowych preparatów dostępnych na rynku. Pomocna może okazać się papka z wody i sody oczyszczonej. A czym czyścić fugi? Świetnie sprawdzi się szczoteczka do zębów. Ciekawym patentem jest kupienie specjalnych nakładek czyszczących! Jak działają? Takie szczoteczki nakłada się na wiertarkę, a następnie po jej włączeniu szczotki, obracając się, błyskawicznie oczyszczają wybrane powierzchnie. Dzięki temu połączeniu możesz błyskawicznie wyczyścić fugi, praktycznie się przy tym nie męcząc!

zrób własne detergenty_soda oczyszczona
Nie musisz korzystać z gotowych detergentów, wiele możesz przygotować sam, na przykład z wody i sody oczyszczonej

Gruntowne szorowanie

W ferworze spraw codziennych nie zawsze jest czas na dokładne wyszorowanie wanny lub kabiny prysznicowej. Oczywiście należy to robić nie tylko wiosną, ale czas wiosennych porządków sprzyja umyciu wszystkiego w naszym domu, dlatego warto wyszorować także wannę czy prysznic. Pomocny tutaj może okazać się zmywak kuchenny, a dokładniej jego szorstka część. Przy użyciu odpowiednich detergentów poradzisz sobie z wieloma zabrudzeniami. Jeżeli w łazienkowych zakamarkach pojawiła się pleśń – koniecznie zerwij stary silikon, wyczyść wszystko odpowiednimi preparatami i zajmij się położeniem nowej warstwy silikonu. Jeżeli chodzi o czyszczenie kabiny prysznicowej, to szczególnie łatwe zadanie czeka posiadaczy prysznica typu walk-in. Jeśli więc jesteś na etapie remontowania łazienki, pomyśl o takim rozwiązaniu!

Sprawdź też: Prysznic walk in – czy warto zrobić prysznic otwarty? Opinie, wady i zalety kabiny prysznicowej walk-in

Kolejną sprawą wartą przemyślenia na etapie planowania lub remontu łazienki jest zastosowanie szyby pokrytej specjalną powłoką. Utrudnia ona osadzanie się kamienia oraz ułatwia czyszczenie.

Zorganizuj przestrzeń łazienkową

Sprawdź wszystkie kosmetyki oraz detergenty i w pierwszej kolejności zużyj te, którym kończy się data ważności. Ułóż je na półkach i w szafkach. Przydatne mogą okazać się różnego rodzaju pudełka i koszyki. Być może konieczne okaże się dokupienie półki lub szafki łazienkowej na kosmetyki, które leżą nieuporządkowane na szafce lub wannie.

Sprawdź też: Półka pod prysznic — komfortowe rozwiązanie do Twojej łazienki. Jaką półkę pod prysznic wybrać? Podpowiadamy!

Wiosenne porządki w pokojach

W każdym z Twoich pokoi zapewne jest sporo pracy. Przestawiamy najważniejsze czynności, które warto wykonać podczas wiosennych porządków.

Mycie okien

Zmora wielu z nas, czyli mycie okien. Niestety – raz na jakiś czas trzeba zrobić z nimi porządek. Plusem tego zadania jest to, że dzięki czystym szybom lepiej będą widoczne piękne wiosenne widoki! Pamiętaj, żeby nie skupiać się jedynie na czyszczeniu szyb, koniecznie umyj także ramy okienne i parapety.

wielkanocne porządki_mycie okien
Myjąc okna nie zapomnij także o ramach okiennych i parapetach

Dużym ułatwieniem może być zakup specjalnej myjki do okien. Mamy także dla Was przydatny tip – na rynku istnieją specjalne szmatki do czyszczenia do okien. Choć może się to wydawać chwytem marketingowym, to z naszego doświadczenia wynika, że one naprawdę działają! Pozwalają umyć okna bez smug, a każdy z nas wie, jak uciążliwe jest polerowanie szyb w celu pozbycia się smug.

Tekstylia

Wiosna to dobry czas na wypranie wszelkich firan, zasłon, a nawet niektórych rolet. Rolety rzymskie oraz plisowane możesz z powodzeniem wyprać. Zapoznaj się jednak dokładnie z instrukcją producenta, żeby ich nie zniszczyć! Oddaj także dywany do czyszczenia. Wypierz poduszki oraz poszewki. Jeżeli pogoda sprzyja – wszystkie tekstylia możesz wysuszyć na balkonie. Wiosenne słońce na pewno przyspieszy ich wyschnięcie, a zapach prania suszonego na dworze wprowadzi do Twojego domu świeżość i wiosenną atmosferę.

Sprawdź też: Pranie firanek — jak się za to zabrać? Sprawdź sposoby na proste czyszczenie firan bez konieczności prasowania ich!

Zadbaj także o czystą kanapę. Tutaj przydatna może okazać się myjka parowa lub skorzystanie z usług profesjonalistów. Jeśli masz skórzaną sofę – warto raz na jakiś czas ją zaimpregnować, można to zrobić właśnie przy okazji porządków wiosennych.

Wyczyść zakamarki, uporządkuj przestrzeń 

Porządki wiosenne to czas czyszczenia tego, na co zazwyczaj niekoniecznie mamy czas. Zadbaj więc o zlikwidowanie pajęczyn, przesuń kanapę oraz komodę i dokładnie za nimi poodkurzaj. Odkurz także lampy, ramki, figurki. Również rolety lub żaluzje wymagają usunięcia z nich kurzu co jakiś czas! Zadbaj o uporządkowanie przestrzeni. Niezwykle przydatne mogą okazać się różnego rodzaju organizery. Więcej o nich możesz przeczytać tutaj: Organizery do pokoju dziecięcego – czy warto kupić?

porządki wiosenne_mycie żaluzji
Pamiętaj o tym, by odkurzyć także żaluzje oraz rolety

Ogarnij strych i piwnicę!

Jeśli zabrałeś się za wielkanocne porządki, na pewno nie zapomnisz o uporządkowaniu także tych rzadziej uczęszczanych miejsc w domu, takich jak strych, piwnica czy komórka. U wielu z Was na pewno miejsca te stanowią niezwykłe wyzwanie. Chyba każdy z nas zna ten mechanizm – jeżeli nie wiadomo, gdzie położyć jakiś przedmiot czy sprzęt, ląduje on właśnie na strychu bądź w komórce. W rezultacie półki w tych miejscach uginają się pod ciężarem wielu niepotrzebnych rzeczy. Koniecznie unikaj tego typu praktyk! Jeżeli jednak jest już za późno – zajmij się odgraceniem swojej przestrzeni!

Koniecznie pozbądź się z piwnicy wszystkich niepotrzebnych przedmiotów – rozdaj je znajomym lub wyrzuć na śmieci. Zostaw tylko te naprawdę niezbędne. Następnie zabierz się za typowe prace, które zapewnią czystość tego pomieszczenia – zetrzyj kurze, umyj półki, podłogi oraz okna. I pamiętaj – strych to nie śmietnik, jeśli czegoś nie potrzebujesz – pozbądź się tego!

Porządki na balkonie i tarasie

Wiosna oznacza nie tylko odgracanie domu. Warto także pomyśleć o tarasie oraz balkonie. Tam również często gromadzimy różne niepotrzebne przedmioty. Porządki zacznij więc od pozbycia się tego, czego już nie potrzebujesz. Następnie zadbaj o meble wypoczynkowe – ściągnij z nich płachty ochraniające je zimą, wyczyść, a następnie zajmij się ewentualnym naprawieniem drobnych usterek. Pozbądź się rdzy, jeśli taka się pojawiła, zaimpregnuj meble drewniane.

Po zimowej przerwie na pewno bardzo ważne będzie dokładne umycie tarasu lub balkonu. Zamieć wszystkie śmieci, a następnie dokładnie wyczyść płytki, kostkę brukową lub deskę kompozytową – dobierz produkty odpowiednie do rodzaju materiału, którym wyłożony jest Twój taras. Zadbaj także o rośliny doniczkowe.

Wiosenne porządki w szafie

Szafy mogą być bardzo zdradliwymi miejscami. Często w ferworze sprzątania o nich zapominamy, ponieważ zajmujemy się przede wszystkim tym, co znajduje się w zasięgu wzroku. Nierzadko także wrzucamy tam rzeczy, które nie pasują nam do wystroju wnętrza lub po prostu nam się znudziły. A gdzie można szybko umieścić niepotrzebne bibeloty, które nie wiadomo gdzie powinny się podziać? Właśnie w szafie! Dlatego też warto poświęcić jej szczególną uwagę i zadbać o to, by także w niej zapanował porządek.

Przejrzyj wszystko dokładnie

Jak zabrać się za wiosenne porządki w szafie? Na pewno musisz zacząć od pozbycia się niepotrzebnych rzeczy! Znając zamiłowanie wielu osób do gromadzenia zbędnych przedmiotów – może być ich całkiem sporo! Nie kieruj się zanadto sentymentami! Jeżeli posiadasz wiele rzeczy, które nigdy Ci się nie przydały, ale sądzisz, że może kiedyś będą potrzebne – w Twojej głowie powinna zapalić się lampka alarmowa. Najpewniej powinieneś się ich pozbyć! Być może niektóre z nich przydadzą się Twoim sąsiadom lub rodzinie. Niektóre warto zanieść do komórki lub piwnicy. Najpewniej jednak – większość z nich należy wyrzucić.

Selekcja niepotrzebnych ubrań

Niemal każdy z nas ma w szafie ubrania „na kiedyś” – na wypadek schudnięcia lub przytycia bądź powrotu określonej mody. Niektórym z nas takie ciuchy na pewno czasem się przydały albo przydadzą. Jednak mamy wrażenie, że większość z nich nigdy nie opuści półek w szafie. Poważnie rozważ więc pozbycie się takich ubrań. A już na pewno – ograniczenie ich ilości. Unikaj jednak ich wyrzucenia – w każdym mieście są różnego rodzaju zbiórki lub kontenery na używaną odzież. Warto z nich skorzystać! Istnieje także inna opcja – może przydadzą się Twojemu bratu lub koleżance? Możesz przecież także je sprzedać! Możliwości jest naprawdę dużo.

Wiosenne porządki – uporządkuj dom i ogród krok po kroku! Wiosenne porządki – jak się za nie zabrać? Od czego zacząć i na co warto zwrócić szczególną uwagę? W naszym poradniku zebraliśmy wszystkie najważniejsze wskazówki, dzięki którym uporządkujesz swój dom krok po kroku! Jeżeli nie jesteś pewien, od czego zacząć wiosenne porządki, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Znajdziesz w nim wiele przydatnych wskazówek. Dla ułatwienia procesu sprzątania – podzieliliśmy przebieg prac na konkretne pomieszczenia i każde z nich opisaliśmy pokrótce. Miłego sprzątania! Wiosenne porządki – czy warto się w nie angażować? Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. Natomiast w naszym domu zaczynamy zauważać… przytłaczający rozgardiasz. Jednak coraz większa ilość słońca i dłuższe dni u wielu z nas wyzwalają przypływ energii, zwiększając jednocześnie chęć do działania. Dla wielu to także czas wielkanocnych porządków. Na przestrzeni lat utarło się, że wiosna jest idealnym czasem na wiosenne porządki. Znajdź na nie trochę czasu, a my zajmiemy się dostarczeniem Ci cennych wskazówek! Liczymy na to, że nasze porady uprzyjemnią i usprawnią Twoje wiosenne porządki w domu lub mieszkaniu. Zdecydowanie warto odświeżyć swój dom po zimie i zająć się przynajmniej podstawowymi porządkami. Wiosna o wiele lepiej będzie widoczna zza czystych szyb okiennych – gwarantujemy! Oczywiście porządki wiosenne warto wykonać z głową! Jak dokładnie to zrobić? Jak zaplanować wiosenne porządki? Wiosenne porządki w domu wielu z nas spędzają sen z powiek. Przyznajemy, że mogą stanowić wyzwanie. Liczymy jednak, że nasz poradnik pomoże Ci uporać się z nimi błyskawicznie i bezboleśnie. Pomocny może być planer sprzątania. Jak zabrać się za wiosenne porządki? Przygotuj plan własnoręcznie lub skorzystaj z naszego poradnika. Będzie doskonałą ściągą, która pozwoli Ci uporządkować cały dom krok po kroku. Może on oczywiście stanowić jedynie inspirację do przygotowania Twojego planera sprzątania. Niezwykle pomocny może się okazać się także nasz artykuł o metodzie sprzątania KonMari: KonMari: rewolucyjna metoda sprzątania Marie Kondo. Najważniejsze zasady KonMari, które ułatwią porządki w domu. Warto przeczytać go przed przystąpieniem do wszelkich prac! Plan sprzątania domu Odgracanie domu najlepiej dobrze zaplanować, żeby nie pogubić się podczas wykonywania wszystkich czynności. Plan może być taki, jak lubisz – bardzo dokładny i skrupulatny lub dość ogólny. Najważniejsze, by ułatwił Ci zadanie i był dobrze rozpisany. Sporządź planer sprzątania i przekonaj się, jak bardzo jest przydatny! Co najważniejsze – nie planuj zbyt dużej ilości prac naraz! Jeżeli już pierwszego dnia sprzątania narzucisz zbyt męczące tempo, możesz stracić chęć do dalszych porządków! Koniecznie zaangażuj do sprzątania całą rodzinę! Jest tak wiele różnych prac, że nawet najmłodsi mogą otrzymać zadania adekwatne do swojego wieku. Prace ogrodowe i balkonowe zaplanuj na pogodne dni, w pozostałe – zajmijcie się wnętrzem domu lub mieszkania. Plan sprzątania domu możesz sporządzić na kartce lub w arkuszu kalkulacyjnym, a nawet… w aplikacji! Tak, istnieją specjalne aplikacje, które pozwalają na zaplanowanie wszelkich prac domowych wraz z przypomnieniami! Warto rozważyć ich zainstalowanie. Wiosenne porządki w kuchni Kuchnia to często jedno z miejsc, które najbardziej potrzebuje dokładnego czyszczenia i uporządkowania. Codzienne gotowanie i osadzanie się tłuszczu w trudno dostępnych miejscach oraz fakt, że powinno być to dość sterylne miejsce, sprawiają, iż porządkom kuchennym warto poświęcić wyjątkowo dużo czasu. Gruntowne czyszczenie Dokładne wyczyszczenie kuchni warto rozpocząć od gruntownego umycia miejsc, które umożliwiają gotowanie i przez kontakt z jedzeniem często są mocno zabrudzone. Należy do nich na pewno piekarnik, który warto raz na jakiś czas starannie wyczyścić. Ułatwieniem może być fakt posiadania przez niektóre piekarniki opcji pyrolizy. Jeżeli Twój piec jej nie ma, możesz wlać do niego lub umieszczonego w nim naczynia żaroodpornego wodę. Następnie ustaw grzanie na bardzo wysoką temperaturę. Para wodna, która osadzi się na ściankach piekarnika, znacznie ułatwi jego późniejsze czyszczenie. Zadbaj także o dokładne umycie płyty indukcyjnej lub kuchenki gazowej – użyj środków odpowiednich do ich powierzchni. Nie tylko podczas porządków wiosennych, ale także na co dzień – dbaj o czystość zlewu i myj go regularnie. Możesz wykorzystać samodzielnie zrobione środki czystości. Sprawdź też: Jak zrobić naturalne środki czystości! Sprawdzone sposoby Jakie jest jedno z najbrudniejszych miejsc w każdej kuchni? Góra szafek kuchennych! Oczywiście nie dotyczy to tych mebli, które sięgają do samego sufitu. Należy raz na jakiś czas przetrzeć szafki na górze przy pomocy jakiegoś dobrego detergentu, warto postawić na taki, który dobrze radzi sobie z tłustymi powierzchniami. Gotowanie i smażenie sprawiają, że góra szafek kuchennych jest pokryta tłustą mazią, do umycia której mogą być potrzebne specjalistyczne środki. Nie zapomnij także o frontach mebli kuchennych! Mycie lodówki Mycie lodówki to czynność dość pracochłonna, ale absolutnie niezbędna! Warto połączyć ją z rozmrażaniem zamrażarki. Wiele nowoczesnych modeli nie wymaga regularnego rozmrażania, jednak i tak warto zrobić to raz na jakiś czas. Przy okazji jest to doskonała okazja do umycia zamrażarki i utylizacji produktów, które zbyt długo przebywały na jej dnie i nie nadają się już do spożycia. Co zrobić z produktami spożywczymi podczas mycia lodówki? Możesz włożyć je do torby termicznej lub lodówki turystycznej! Jeżeli myjesz lodówkę w dzień, który nie należy do najcieplejszych – możesz przechować żywność na balkonie lub tarasie. Oczywiście unikaj słońca! Podczas mycia lodówka powinna ona być wyłączona z prądu. Półki możesz wyjąć i umyć je w płynie do naczyń. Do umycia całej lodówki możesz użyć właśnie tego detergentu – doskonale poradzi sobie z tłustymi plamami. Pamiętaj, by mycie zakończyć dokładnym wyczyszczeniem szmatkami nawilżonymi wodą w celu dokładnego zmycia płynu do naczyń. Zapomniane zakamarki i elementy dekoracyjne Wiosenne porządki to dobry czas, by gruntownie wymyć również okap kuchenny. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że właśnie teraz powinieneś wymienić filtr w swoim okapie. Zajmij się tym koniecznie, ponieważ zanieczyszczony filtr nie spełnia w pełni swojej funkcji. Wyczyść również kratkę wentylacyjną. Sprawdź też: Pojemnik na przyprawy do szuflady, stojak na przyprawy czy wiszący przyprawnik? Jakie rozwiązanie sprawdzi się lepiej w Twojej kuchni? Czy wiesz, że Twoja lampa to najprawdopodobniej siedlisko kurzu? Zajmij się tym! Podobnie ma się sprawa z obrazami i ramkami wiszącymi na ścianach lub różnego rodzaju dekoracjami. Trzymasz kubki lub pojemniki z przyprawami na półkach? Zadbaj o ich dokładne wyczyszczenie! Kosze na śmieci także musisz raz na jakiś czas umyć i zdezynfekować, nie tylko podczas porządków wiosennych! Wyczyść wnętrza szafek kuchennych! Raz na jakiś czas konieczne jest wyczyszczenie szafek kuchennych. Porządki wiosenne to doskonała okazja, by je umyć i sprawdzić, czy wszystkie produkty spożywcze nadają się do jedzenia, a którym z nich kończy się data ważności. Nie popełnij błędu, który może bardzo uprzykrzyć Ci życie – nie wyciągaj zawartości wszystkich szafek i szuflad naraz! Opróżniaj każdą z nich po kolei. Ewentualnie jeśli planujesz coś zreorganizować – wyciągaj zawartość z maksymalnie dwóch szafek w tym samym czasie. Jeżeli chodzi o układanie zawartości w szafkach i szufladach, pomocny może okazać się nasz artykuł o organizerach kuchennych: Ogarniamy kuchnię – organizery do szuflad. Jak z pomocą kilku elementów zaprowadzić porządek w szufladach kuchennych? Jak uporządkować łazienkę? Porządki wiosenne nie powinny ominąć także łazienki. Jakie prace warto wykonać? Jak to zrobić szybko i tanio? Czyszczenie fug – jak zrobić to szybko i dokładnie? Czyszczenie fug to jedna z trudniejszych prac domowych do wykonania. Wymaga dużo pracy i zaangażowania. Jeżeli zdecydowałeś się na białe fugi – czeka Cię niełatwe zadanie. Jednak oczywiście nie ma rzeczy niemożliwych! Możesz skorzystać z gotowych preparatów dostępnych na rynku. Pomocna może okazać się papka z wody i sody oczyszczonej. A czym czyścić fugi? Świetnie sprawdzi się szczoteczka do zębów. Ciekawym patentem jest kupienie specjalnych nakładek czyszczących! Jak działają? Takie szczoteczki nakłada się na wiertarkę, a następnie po jej włączeniu szczotki, obracając się, błyskawicznie oczyszczają wybrane powierzchnie. Dzięki temu połączeniu możesz błyskawicznie wyczyścić fugi, praktycznie się przy tym nie męcząc! Gruntowne szorowanie W ferworze spraw codziennych nie zawsze jest czas na dokładne wyszorowanie wanny lub kabiny prysznicowej. Oczywiście należy to robić nie tylko wiosną, ale czas wiosennych porządków sprzyja umyciu wszystkiego w naszym domu, dlatego warto wyszorować także wannę czy prysznic. Pomocny tutaj może okazać się zmywak kuchenny, a dokładniej jego szorstka część. Przy użyciu odpowiednich detergentów poradzisz sobie z wieloma zabrudzeniami. Jeżeli w łazienkowych zakamarkach pojawiła się pleśń – koniecznie zerwij stary silikon, wyczyść wszystko odpowiednimi preparatami i zajmij się położeniem nowej warstwy silikonu. Jeżeli chodzi o czyszczenie kabiny prysznicowej, to szczególnie łatwe zadanie czeka posiadaczy prysznica typu walk-in. Jeśli więc jesteś na etapie remontowania łazienki, pomyśl o takim rozwiązaniu! Sprawdź też: Prysznic walk in – czy warto zrobić prysznic otwarty? Opinie, wady i zalety kabiny prysznicowej walk-in Kolejną sprawą wartą przemyślenia na etapie planowania lub remontu łazienki jest zastosowanie szyby pokrytej specjalną powłoką. Utrudnia ona osadzanie się kamienia oraz ułatwia czyszczenie. Zorganizuj przestrzeń łazienkową Sprawdź wszystkie kosmetyki oraz detergenty i w pierwszej kolejności zużyj te, którym kończy się data ważności. Ułóż je na półkach i w szafkach. Przydatne mogą okazać się różnego rodzaju pudełka i koszyki. Być może konieczne okaże się dokupienie półki lub szafki łazienkowej na kosmetyki, które leżą nieuporządkowane na szafce lub wannie. Sprawdź też: Półka pod prysznic — komfortowe rozwiązanie do Twojej łazienki. Jaką półkę pod prysznic wybrać? Podpowiadamy! Wiosenne porządki w pokojach Mycie okien Zmora wielu z nas, czyli mycie okien. Niestety – raz na jakiś czas trzeba zrobić z nimi porządek. Plusem tego zadania jest to, że dzięki czystym szybom lepiej będą widoczne piękne wiosenne widoki! Pamiętaj, żeby nie skupiać się jedynie na czyszczeniu szyb, koniecznie umyj także ramy okienne i parapety. Dużym ułatwieniem może być zakup specjalnej myjki do okien. Mamy także dla Was przydatny tip – na rynku istnieją specjalne szmatki do czyszczenia do okien. Choć może się to wydawać chwytem marketingowym, to z naszego doświadczenia wynika, że one naprawdę działają! Pozwalają umyć okna bez smug, a każdy z nas wie, jak uciążliwe jest polerowanie szyb w celu pozbycia się smug. Tekstylia Wiosna to dobry czas na wypranie wszelkich firan, zasłon, a nawet niektórych rolet. Rolety rzymskie oraz plisowane możesz z powodzeniem wyprać. Zapoznaj się jednak dokładnie z instrukcją producenta, żeby ich nie zniszczyć! Oddaj także dywany do czyszczenia. Wypierz poduszki oraz poszewki. Jeżeli pogoda sprzyja – wszystkie tekstylia możesz wysuszyć na balkonie. Wiosenne słońce na pewno przyspieszy ich wyschnięcie, a zapach prania suszonego na dworze wprowadzi do Twojego domu świeżość i wiosenną atmosferę. Sprawdź też: Pranie firanek — jak się za to zabrać? Sprawdź sposoby na proste czyszczenie firan bez konieczności prasowania ich! Zadbaj także o czystą kanapę. Tutaj przydatna może okazać się myjka parowa lub skorzystanie z usług profesjonalistów. Jeśli masz skórzaną sofę – warto raz na jakiś czas ją zaimpregnować, można to zrobić właśnie przy okazji porządków wiosennych. Wyczyść zakamarki, uporządkuj przestrzeń Porządki wiosenne to czas czyszczenia tego, na co zazwyczaj niekoniecznie mamy czas. Zadbaj więc o zlikwidowanie pajęczyn, przesuń kanapę oraz komodę i dokładnie za nimi poodkurzaj. Odkurz także lampy, ramki, figurki. Również rolety lub żaluzje wymagają usunięcia z nich kurzu co jakiś czas! Zadbaj o uporządkowanie przestrzeni. Niezwykle przydatne mogą okazać się różnego rodzaju organizery. Więcej o nich możesz przeczytać tutaj: Organizery do pokoju dziecięcego – czy warto kupić? Ogarnij strych i piwnicę! Jeśli zabrałeś się za wielkanocne porządki, na pewno nie zapomnisz o uporządkowaniu także tych rzadziej uczęszczanych miejsc w domu, takich jak strych, piwnica czy komórka. U wielu z Was na pewno miejsca te stanowią niezwykłe wyzwanie. Chyba każdy z nas zna ten mechanizm – jeżeli nie wiadomo, gdzie położyć jakiś przedmiot czy sprzęt, ląduje on właśnie na strychu bądź w komórce. W rezultacie półki w tych miejscach uginają się pod ciężarem wielu niepotrzebnych rzeczy. Koniecznie unikaj tego typu praktyk! Jeżeli jednak jest już za późno – zajmij się odgraceniem swojej przestrzeni! Koniecznie pozbądź się z piwnicy wszystkich niepotrzebnych przedmiotów – rozdaj je znajomym lub wyrzuć na śmieci. Zostaw tylko te naprawdę niezbędne. Następnie zabierz się za typowe prace, które zapewnią czystość tego pomieszczenia – zetrzyj kurze, umyj półki, podłogi oraz okna. I pamiętaj – strych to nie śmietnik, jeśli czegoś nie potrzebujesz – pozbądź się tego! Porządki na balkonie i tarasie Wiosna oznacza nie tylko odgracanie domu. Warto także pomyśleć o tarasie oraz balkonie. Tam również często gromadzimy różne niepotrzebne przedmioty. Porządki zacznij więc od pozbycia się tego, czego już nie potrzebujesz. Następnie zadbaj o meble wypoczynkowe – ściągnij z nich płachty ochraniające je zimą, wyczyść, a następnie zajmij się ewentualnym naprawieniem drobnych usterek. Pozbądź się rdzy, jeśli taka się pojawiła, zaimpregnuj meble drewniane. Po zimowej przerwie na pewno bardzo ważne będzie dokładne umycie tarasu lub balkonu. Zamieć wszystkie śmieci, a następnie dokładnie wyczyść płytki, kostkę brukową lub deskę kompozytową – dobierz produkty odpowiednie do rodzaju materiału, którym wyłożony jest Twój taras. Zadbaj także o rośliny doniczkowe. Wiosenne porządki w szafie Szafy mogą być bardzo zdradliwymi miejscami. Często w ferworze sprzątania o nich zapominamy, ponieważ zajmujemy się przede wszystkim tym, co znajduje się w zasięgu wzroku. Nierzadko także wrzucamy tam rzeczy, które nie pasują nam do wystroju wnętrza lub po prostu nam się znudziły. A gdzie można szybko umieścić niepotrzebne bibeloty, które nie wiadomo gdzie powinny się podziać? Właśnie w szafie! Dlatego też warto poświęcić jej szczególną uwagę i zadbać o to, by także w niej zapanował porządek. Przejrzyj wszystko dokładnie Jak zabrać się za wiosenne porządki w szafie? Na pewno musisz zacząć od pozbycia się niepotrzebnych rzeczy! Znając zamiłowanie wielu osób do gromadzenia zbędnych przedmiotów – może być ich całkiem sporo! Nie kieruj się zanadto sentymentami! Jeżeli posiadasz wiele rzeczy, które nigdy Ci się nie przydały, ale sądzisz, że może kiedyś będą potrzebne – w Twojej głowie powinna zapalić się lampka alarmowa. Najpewniej powinieneś się ich pozbyć! Być może niektóre z nich przydadzą się Twoim sąsiadom lub rodzinie. Niektóre warto zanieść do komórki lub piwnicy. Najpewniej jednak – większość z nich należy wyrzucić. Selekcja niepotrzebnych ubrań Niemal każdy z nas ma w szafie ubrania „na kiedyś” – na wypadek schudnięcia lub przytycia bądź powrotu określonej mody. Niektórym z nas takie ciuchy na pewno czasem się przydały albo przydadzą. Jednak mamy wrażenie, że większość z nich nigdy nie opuści półek w szafie. Poważnie rozważ więc pozbycie się takich ubrań. A już na pewno – ograniczenie ich ilości. Unikaj jednak ich wyrzucenia – w każdym mieście są różnego rodzaju zbiórki lub kontenery na używaną odzież. Warto z nich skorzystać! Istnieje także inna opcja – może przydadzą się Twojemu bratu lub koleżance? Możesz przecież także je sprzedać! Możliwości jest naprawdę dużo. Zwróć także uwagę na to, czy nie posiadasz zbyt wielu tzw. rzeczy po domu. Czy na pewno potrzebujesz 10 kompletów wyciągniętych i poplamionych dresów? Może warto pozbyć się niektórych starych ubrań? Jak zrobić to z głową? Stare bawełniane T-shirty potnij na mniejsze kawałki – doskonale sprawdzą się jako szmatki podczas sprzątania! Możesz je zwilżyć i umyć nimi swoją szafę! Wiosenne porządki w szafie i recykling bardzo często idą w parze! Wiosenne porządki w szafie – poukładaj wszystko odpowiednio! Kiedy już pozbędziesz się niepotrzebnych rzeczy ze swojej szafy – powinieneś odpowiednio wszystko poukładać. Bardzo przydatne mogą okazać się różnego rodzaju pudła i organizery. Więcej możesz o nich przeczytać w jednym z naszych artykułów: Wybieramy organizery do szafy! Sprawdź jak najłatwiej przechowywać w szafie ubrania, bieliznę, buty i dodatki! Jeżeli masz pomysły na inne sprytne rozwiązania – koniecznie podziel się z nimi w sekcji komentarzy! Wiosenne porządki w ogrodzie Wiosną w ogrodzie trzeba wykonać wiele niezbędnych prac: zadbać o trawnik oraz krzewy i drzewa. Jeśli uprawiasz rośliny kwitnące – na pewno im także musisz poświęcić trochę czasu. Jeżeli planujesz dopiero zasiać lub zasadzić owoce, warzywa i kwiaty – czeka Cię wiele pracy, dobrze więc przemyśl wybór konkretnych roślin. Jeśli borykasz się z deficytem wolnego czasu – wybierz te rośliny, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Zadbaj także o konserwację mebli ogrodowych, ławek czy placu zabaw dla dzieci. Sprawdź, czy ogrodzenie nie uległo uszkodzeniu. Więcej przydatnych porad oraz działań, w które warto zaangażować się wiosną w ogrodzie, Szymon zebrał w swoim artykule: Wiosna w ogrodzie – co robić, gdy zima dobiegnie końca? Porady. Koniecznie zerknij na wszystkie prace ogrodowe, które dobrze wykonać wiosną! Porządki wiosenne – najczęściej popełniane błędy Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci w uporządkowaniu Twojego domu lub mieszkania. Na koniec chcieliśmy przedstawić kilka najczęściej popełnianych błędów, które utrudniają skuteczne sprzątanie: Nie bądź zbyt sentymentalny! Jeżeli czegoś nie używasz – oddaj to komuś, komu się przyda. Jeśli dany przedmiot nie posłuży już nikomu – wyrzuć go. Nie gromadź zbyt wielu niepotrzebnych rzeczy! Już podczas zakupów przemyśl każdy wydatek kilka razy! Nie porządkuj wszystkiego naraz! Koniecznie podziel pracę na etapy. Dokończ to, co zacząłeś! Uporządkowanie połowy szuflady sprawi, że tak naprawdę za moment znów zagości w niej totalny bałagan! Zaangażuj do prac wszystkich domowników! Wiele kobiet uważa, że poradzą sobie ze wszystkim same. To błąd, który może doprowadzić do zbytniego zmęczenia, a nawet nieukończenia porządków wiosennych! Nawet najmłodsi domownicy powinni mieć przydzielone jakieś drobne zadania adekwatne do ich wieku. Liczymy, że nasze porady okażą się pomocne, a Wasz dom już niedługo będzie lśnił czystością! Życzymy miłego odpoczynku w domu pachnącym wiosną i czystością! Jeżeli jesteś w trakcie wiosennych porządków, na pewno zaciekawią Cię poniższe artykuły: Robot sprzątający do 1000 złotych. Sprawdź nasz ranking 2022! Pojemnik na przyprawy do szuflady, stojak na przyprawy czy wiszący przyprawnik? Jakie rozwiązanie sprawdzi się lepiej w Twojej kuchni? Samodzielna dezynfekcja mieszkania – jak się do tego zabrać? Mycie podłogi – jak się za to zabrać? Sposoby na szybkie czyszczenie bez smug!
Selekcja ubrań może być zbawienna dla Twojej szafy

Zwróć także uwagę na to, czy nie posiadasz zbyt wielu tzw. rzeczy po domu. Czy na pewno potrzebujesz 10 kompletów wyciągniętych i poplamionych dresów? Może warto pozbyć się niektórych starych ubrań? Jak zrobić to z głową? Stare bawełniane T-shirty potnij na mniejsze kawałki – doskonale sprawdzą się jako szmatki podczas sprzątania! Możesz je zwilżyć i umyć nimi swoją szafę! Wiosenne porządki w szafie i recykling bardzo często idą w parze!

Wiosenne porządki w szafie – poukładaj wszystko odpowiednio!

Kiedy już pozbędziesz się niepotrzebnych rzeczy ze swojej szafy – powinieneś odpowiednio wszystko poukładać. Bardzo przydatne mogą okazać się różnego rodzaju pudła i organizery. Więcej możesz o nich przeczytać w jednym z naszych artykułów: Wybieramy organizery do szafy! Sprawdź jak najłatwiej przechowywać w szafie ubrania, bieliznę, buty i dodatki! Jeżeli masz pomysły na inne sprytne rozwiązania – koniecznie podziel się z nimi w sekcji komentarzy!

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosną w ogrodzie trzeba wykonać wiele niezbędnych prac: zadbać o trawnik oraz krzewy i drzewa. Jeśli uprawiasz rośliny kwitnące – na pewno im także musisz poświęcić trochę czasu. Jeżeli planujesz dopiero zasiać lub zasadzić owoce, warzywa i kwiaty – czeka Cię wiele pracy, dobrze więc przemyśl wybór konkretnych roślin. Jeśli borykasz się z deficytem wolnego czasu – wybierz te rośliny, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.

wiosenne porządki w ogrodzie
Wiosenne porządki w ogrodzie

Zadbaj także o konserwację mebli ogrodowych, ławek czy placu zabaw dla dzieci. Sprawdź, czy ogrodzenie nie uległo uszkodzeniu.

Więcej przydatnych porad oraz działań, w które warto zaangażować się wiosną w ogrodzie, Szymon zebrał w swoim artykule: Wiosna w ogrodzie – co robić, gdy zima dobiegnie końca? Porady. Koniecznie zerknij na wszystkie prace ogrodowe, które dobrze wykonać wiosną!

Porządki wiosenne – najczęściej popełniane błędy

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci w uporządkowaniu Twojego domu lub mieszkania. Na koniec chcieliśmy przedstawić kilka najczęściej popełnianych błędów, które utrudniają skuteczne sprzątanie:

  • Nie bądź zbyt sentymentalny! Jeżeli czegoś nie używasz – oddaj to komuś, komu się przyda. Jeśli dany przedmiot nie posłuży już nikomu – wyrzuć go.
  • Nie gromadź zbyt wielu niepotrzebnych rzeczy! Już podczas zakupów przemyśl każdy wydatek kilka razy!
  • Nie porządkuj wszystkiego naraz! Koniecznie podziel pracę na etapy.
  • Dokończ to, co zacząłeś! Uporządkowanie połowy szuflady sprawi, że tak naprawdę za moment znów zagości w niej totalny bałagan!
  • Zaangażuj do prac wszystkich domowników! Wiele kobiet uważa, że poradzą sobie ze wszystkim same. To błąd, który może doprowadzić do zbytniego zmęczenia, a nawet nieukończenia porządków wiosennych! Nawet najmłodsi domownicy powinni mieć przydzielone jakieś drobne zadania adekwatne do ich wieku.

Liczymy, że nasze porady okażą się pomocne, a Wasz dom już niedługo będzie lśnił czystością! Życzymy miłego odpoczynku w domu pachnącym wiosną i czystością!

Jeżeli jesteś w trakcie wiosennych porządków, na pewno zaciekawią Cię poniższe artykuły:

8
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Ja mam na jutro zaplanowane porządki w łazience. Na wiosnę i akurat przed świętami 🙂 Raz na jakiś czas czyszczę tak dokładniej za pomocą myjki parowej z ariete armaturę, płytki, prysznic itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *