1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Dynia Halloween – jak wyciąć halloweenową dynię?

Poradniki

7 miesięcy temu

Dynia Halloween – jak wyciąć halloweenową dynię?

DIY Dodatki Święta
37
7
0
37
7

Dynia Halloween – jak zrobić dekorację, będącą symbolem popularnego święta? Poznaj historię jesiennej ozdoby, którą możesz spotkać wszędzie. Dynia na Halloween – poznaj naszą instrukcję krok po kroku!

Przygotowując się do świętowania Halloween, które co roku wypada 31 października, mamy do załatwienia wiele spraw. Jedną z nich jest oczywiście dynia na Halloween. Jak zrobić tę popularną ozdobę? Co będziesz potrzebować do jej stworzenia? Jaka dynia na Halloween dla dzieci się sprawdzi? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule. 

Dynia Halloween – symbol jesieni i ciekawa ozdoba

Efektownie wyglądająca, pomarańczowa dynia, znana jako Jack-o’-lantern, stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli święta Halloween. Jednak nie każdy wie, skąd wziął się zwyczaj tworzenia lampionów poprzez wydrążenie dyni, a także jak wyciąć dynie.

morele.net_korzystne oferty

Tradycja ta wywodzi się z Irlandii, gdzie początkowo do tworzenia latarenek wykorzystywano brukwie, buraki lub rzepy. Dla irlandzkich chłopów latarenka symbolizowała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. Oryginalna, angielska nazwa dzisiejszej dyni wiąże się z pewną legendą. Jej treść opowiada o Jacku, który oszukał diabła, przez co po śmierci został skazany na wieczne wędrówki. Nie mogąc dostać się ani do nieba, ani do piekła, duch Jacka przemierzał świat z lampionem oświetlającym mu drogę.

dynia halloween
Dynia Halloween to jeden z symboli jesieni

Dzisiaj dynia Halloween jest uznawana raczej za ciekawą ozdobę aniżeli pogański symbol. Coraz częściej można spotkać ją nie tylko w Irlandii czy USA, ale i w polskich domach. Dzięki swojemu intensywnemu pomarańczowemu kolorowi i możliwości ciekawego wydrążenia dekoracje z dyni stanowią świetne jesienne ozdoby.

Dynia na Halloween – która odmiana będzie najlepsza?

Dynie są bardzo rozbudowaną i zróżnicowaną rodziną roślin. Te warzywa można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: dynie ozdobne oraz jadalne. Wbrew pozorom do wydrążenia lampionu trzeba wybrać ten drugi typ. Dynie jadalne, w przeciwieństwie do ozdobnych, charakteryzują się w miarę miękką skórą, którą łatwo nacina się w celu wykonania dekoracyjnych wzorów. Ponadto miąższ z wydrążonego warzywa nie zmarnuje się – możesz zrobić z niego pyszną dyniową zupę lub ciasto.

dynie na halloween
Jaka odmiana dyni będzie najlepsza do wykonania lampionu?

Najlepszym gatunkiem dyni na Halloween będzie dynia zwyczajna, którą każdy kojarzy z pięknej pomarańczowej barwy i zaokrąglonych kształtów. Świetnie sprawdzi się także dynia olbrzymia, o której więcej przeczytasz w naszym innym artykule: Dynia olbrzymia. Idealna nie tylko na Halloween! Wśród odmian, które będą odpowiednie do rzeźbienia ozdoby, można wyróżnić dynie typu Jack O’Lantern, Howden, Big Moon, Big Max lub Mammoth. Wszystkie one będą pięknie prezentować się w domu, ogrodzie czy na ganku.

Sprawdź też: Lampion ze słoika DIY: jak go wykonać? Poradnik krok po kroku

Dynie dekoracyjne najlepiej prezentują się zestawione z jesiennymi kwiatami, w stroikach przy kominku, na tarasie czy stole. Ich niewielkie rozmiary i o wiele twardsza skórka oraz wnętrze sprawiają, że nie są one tak łatwe do obrobienia, jak dynie jadalne. 

Lampion z dyni

Jak zrobić lampion z dyni? To świetna ozdoba, którą można wykonać na wiele różnych sposobów. Dzięki temu każda latarenka jest oryginalna i nie do powtórzenia. Kreatywny rysunek na dyni to podstawa do późniejszego wycinania wzorów. Tworząc dynię na Halloween, możesz postawić na straszne lub zabawne szkice. Potwór, duch czy po prostu śmieszny stworek – to od Ciebie zależy, w co przeobrazisz swoją dekoracyjną dynię Halloween. Jak zrobić szkic na niej? Na pewno wielokrotnie Twoim oczom ukazywała się dynia na Halloween – rysunek, scena z Amerykańskiego serialu lub filmu czy ilustracja w książce, tam wszędzie przewijają się charakterystyczne lampiony. 

Lampion z dyni_jak zrobić
Lampion z dyni nie jest trudny do wykonania

Straszna dynia na Halloween

Chcąc postawić na straszny motyw, naszkicuj na dyni rysunek, którego podstawą będą złowieszczo wyglądające, trójkątne oczy. Niech oczodoły będą figurą ostrokątną – nada to dyni groźnego wyglądu i oczekiwanego charakteru. Oprócz ustawionych skośnie oczu twarz dyni musisz uzupełnić jeszcze złowrogim uśmieszkiem. Podłużny otwór ust „udekoruj” (czyli pozostaw w trakcie wycinania) kilkoma zębami. 

Sprawdź też: Dekoracje na Halloween. Na jakie ozdoby halloweenowe postawić?

Zależnie od postaci, jaką chcesz stworzyć, dobierz inny wyraz twarzy dyni. Wzór ducha będzie łatwą do wykonania kompozycją – buzia dyni może być tu nawet szeroko rozdziawiona, czyli wycięta w kształcie okręgu. Bardziej zaawansowanym motywem będzie potwór lub trupia czaszka. Tutaj trzeba wykazać się większymi zdolnościami manualnymi, aby wyciąć wypełnione zębami usta o podłużnym kształcie.

Straszna dynia na Halloween
Dynia olbrzymia idealnie nadaje się do wykonania lampionu

Dynia na Halloween – wzory zabawne

Nie tylko strachy będą ciekawą ozdobą dyni. Wesoła dynia na Halloween również świetnie spisze się w roli kreatywnej dekoracji. Taki motyw dodatkowo z pewnością urzeknie młodsze dzieci. Tworząc dynię w śmiesznej odmianie postaw na nietypowy wzór oczu – mogą one przybrać na przykład kształt spirali lub „iksów”. Rysunek na dyni wzbogać o uśmiechniętą buźkę lub szczerbate usta z wystawionym językiem.

Śmieszne dekoracje
Czy masz w swoim domu ozdoby z dyni?

Jak zrobić dynię na Halloween krok po kroku – poradnik

Dynia Halloween to dekoracja, która wbrew pozorom nie jest bardzo trudna do wykonania. Do stworzenia ozdobnej dyni potrzeba tylko kilku narzędzi. Kluczowe w procesie tworzenia jest posiadanie odpowiedniej dyni z w miarę miękką skórą oraz dobrze naostrzonego noża, który sobie z nią poradzi. Oprócz tego przygotuj również długopis lub marker oraz łyżkę i miseczkę na wyciągnięty miąższ. Zobacz, jak zrobić dynię na Halloween krok po kroku.

Krok 1. Jak wydrążyć dynię?

Pierwszym etapem tworzenia dyni Halloween jest jej wydrążenie. Aby móc wycinać kształty w przyszłym lampionie na Halloween, musisz najpierw usunąć z dyni miąższ i pestki. Jak się do tego zabrać? Najpierw należy odciąć wierzch (przy którym znajduje się ogonek) lub spód warzywa. Pierwsza metoda sprawi, że uzyskasz „czapeczkę”, którą później wykorzystasz do zamknięcia gotowego lampionu. Technika, w której otwór na świeczki wycina się od dołu, upodabnia dynię do klosza bez widocznych cięć.

Sprawdź też: Łatwe ozdoby na Halloween z papieru – sprawdź, jak je zrobić!

Wyciąwszy otwór, możesz zabrać się za samo wydrążanie. Z użyciem łyżki lub specjalnej łopatki wyciągnij z dyni cały miąższ i pestki. Nie wyrzucaj ich! To elementy, które można zjeść. Miąższ wykorzystaj do przygotowania rozgrzewającej zupy lub ciasta. Pestki możesz wysuszyć i spożywać podobnie jak nasiona słonecznika – są one smaczne i zdrowe.

W tym etapie dzieci nie mogą za bardzo Ci pomóc. Jednak możesz sprawić, że w ich ręce również trafi dynia Halloween. Kolorowanka, zarówno wydrukowana, jak i kupiona w sklepie z pewnością zajmie niecierpliwe dzieci, które mogą na tym etapie podpatrzeć, jakie miny mają dyniowe lampiony. 

Krok 2. Dynia halloween – rysunek

Następnym krokiem w procesie tworzenia halloweenowej dyni jest naniesienie na warzywo szkicu twarzy. Zadbaj o to, aby dekoracyjny wzór był odpowiednio duży – ułatwi to jego późniejsze wycinanie. Chcąc mieć pewność, że motyw przez przypadek nie zetrze się ze skórki, do naniesienia szkicu użyj permanentnego markera.

Krok 3. Wycinanie dyni

Ostatnie zadanie jest kluczowym elementem całego procesu. Od tego, jak wytniesz naszkicowany wcześniej wzór, zależeć będzie końcowy wygląd halloweenowej dekoracji. Pamiętaj, aby w trakcie wycinania dyni dokładnie pozbyć się miejsc, w których znajdują się ślady pisaka. Dzięki temu nie tylko uzyskasz zaprojektowany przez siebie wzór, ale i oszczędzisz sobie szorowania pozostałych na dyni, nieestetycznych resztek tuszu.

Dynia jest świetną jesienną ozdobą, a jej halloweenowa wersja to wariant, który nada wystrojowi oryginalnego charakteru i na pewno będzie się świetnie prezentować. Gotowa dynia Halloween stanowi przecież lampion, którego światło stworzy niezwykły klimat. Decydując się na stworzenie dekoracyjnej dyni, pamiętaj o wybraniu odpowiedniego rodzaju warzywa, a także niemarnowaniu żywności poprzez wyrzucanie wartościowego miąższu. Tworząc wzory na dyni, puść wodze fantazji i poeksperymentuj z różnymi grafikami.

Jesienne dekoracje to nie tylko dynie! Sprawdź nasze propozycje związane z ozdobami na jesień.

37
7

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *