Maliny to każdemu znane, przepyszne owoce! Sprawdź, jak sadzić maliny, poznaj wskazówki pielęgnacyjne i ciesz się znakomitymi plonami! Zdradzamy, jak krok po kroku powinna przebiegać uprawa malin. Z naszym poradnikiem poznasz wszystkie sekrety tych wspaniałych krzewów owocowych!
Maliny – odmiany i charakterystyka
Maliny w ogrodzie z powodzeniem mogą uprawiać przede wszystkim mieszkańcy Europy, Ameryki Północnej oraz Azji. Panują tam idealne warunki do ich wzrostu i obfitego owocowania. Dzięki temu w Polsce malina właściwa (Rubus idaeus) jest bardzo popularnym krzewem, który warto, by znalazł się i w Twoim przydomowym raju!
Malinom niestraszne niemal każde warunki. Te dorastające do dwóch metrów krzewy rosną doskonale jednakowo w lasach, na polach czy w ogrodach. Charakteryzują się dość chaotycznym pokrojem oraz łodygami uzbrojonymi w drobne kolce. Liść maliny cechuje się sercowatym lub zaokrąglonym kształtem, z wyraźnym strzałkowatym zakończeniem – jego brzegi są powycinane, a nerwy mocno widoczne. Ciekawostką jest fakt, że z liści malin można przyrządzić pyszny, bogaty w witaminy napar! Kwiaty maliny natomiast są delikatne, białe – przekształcają się one w czerwone, żółte lub czarne, pełne znakomitych właściwości owoce.
Tak przeróżne kolory owoców muszą być wynikiem występowania niezwykle wielu odmian maliny! Poniżej poznasz niektóre z nich i dowiesz się, jak je rozróżnić.
Najlepsze odmiany malin!
Po czym poznać konkretne maliny? Sadzonki występują w przeróżnych odmianach. Istnieje ich ponad 200! Różnią się one od siebie głównie owocami – ich wielkością, kolorem i smakiem. Najpopularniejsze, owocująco na czerwono odmiany w Polsce to:
- Beskid,
- Polka,
- Polana,
- Malling Promise,
- Rubin,
- Latham,
- Omszona,
- Polonez,
- Laszka,
- Malling Seedling,
- Radziejowa.
Krzew maliny, jak już wiesz, nie zawsze musi mieć czerwone owoce. Odmiany Poranna Rosa oraz Golden Queen to żółte maliny. Czarną barwę zapewnią nam odmiany takie jak Jewel lub Bristol. Niezwykle popularnym rodzajem jest również malinojeżyna czarna (ale również czerwona!), która jak nazwa wskazuje, jest krzyżówką maliny właściwej wraz z jeżyną krzewiastą.
Sprawdź też: Jak wygląda miechunka? Jakie są jej odmiany i jak je uprawiać?
A jak odróżnić maliny letnie od jesiennych? Odmiany późne charakteryzują się corocznym kwitnieniem i owocowaniem na tych samych pędach, natomiast wczesne najpierw jedynie kwitną, a dopiero w kolejnym roku wypuszczają owoce.
Jak uprawiać malinę?
Jak sadzić krzewy malin? Kiedy przycinamy maliny? Uprawa w kilku nieskomplikowanych krokach powiedzie się nawet w przypadku niedoświadczonych ogrodników! Sprawdź, jakie to proste!
Kiedy sadzić maliny? Jak to robić?
Uprawa malin nie jest skomplikowana! Rozpocznijmy od zakupu – najlepiej, jeśli wybierzesz krzew rosnący w pojemniku. Dzięki temu możesz być spokojny o stan korzeni, ale również będziesz miał okazję, by dokładnie obejrzeć sadzonkę w poszukiwaniu szkodników lub chorób. W przypadku przesadzania krzewu zawsze sprawdzaj stan jego korzeni – usuń każdy, który wydaje Ci się chory lub uschnięty.
Kiedy przesadzać maliny z donic lub umieszczać je na nowym stanowisku? Zawsze powinno się to robić jesienią. Termin od września aż do pierwszych dni listopada jest idealny.
A jak sadzić krzewy malinowe? Wystarczy, że wykopiesz dołek tak, by idealnie zmieściły się tam korzenie. Niektóre odmiany wymagają podpórki – to doskonały moment na ich umieszczenie w ziemi.
Odpowiednia gleba dla malin to średnio przepuszczalna, bogata w składniki odżywcze mieszanka o lekko kwaśnym odczynie (pH 6,5). Stanowisko powinno zapewniać krzewom ochronę przed wiatrem i pozwalać na wygrzewanie się w słońcu nawet cały dzień! Sadzonki malin zaakceptują również nieco zacienione miejsce.
Podlewanie i nawożenie malin
Uprawa malin wymaga częstego nawadniania. W przypadku dobrze dobranej gleby oraz zastosowania ściółkowania możemy być pewni, że wszystko się powiedzie. Dopuszczenie do przesuszenia krzewów może doprowadzić momentalnie do uśmiercenia maliny.
Prawidłowe podlewanie jest szczególnie istotne w momencie zawiązywania się owoców. W przypadku długotrwałej suszy lub gdy roślina rośnie na piaszczystym podłożu – podlewaj ją tak, by stale miała nieco wilgotne podłoże. Wyściółkowanie go sprawi, że woda będzie wolniej odparowywać, chwasty nie będą zbyt dużym zmartwieniem, a dodatkowo zapewnimy roślinie ochronę przed zimnem.
Owoce maliny pojawią się znacznie bujniej, jeśli skrupulatnie zadbamy o odpowiednie nawożenie. W ciągu roku należy zrobić to 2 lub 3 razy. Pierwszą dawkę podaj wraz z początkiem wiosny – zasilisz w ten sposób krzew przed ponownym rozwijaniem liści, kwiatów i owoców. Drugi raz zasil maliny na przełomie czerwca i lipca – dzięki temu krzew doskonale zniesie owocowanie. Ostatnia dawka może być podana jesienią, by przygotować krzew do spoczynku.
Jakie nawozy należy stosować? Możesz wybrać mieszanki dedykowane – nawóz do truskawek i malin znakomicie się sprawdzi. A jeśli go nie masz – spokojnie! Świetnym wyborem będzie również nawóz ekologiczny lub kompost. Pamiętaj, by nie przesadzić – maliny nie znoszą przenawożenia.
Kwitnienie i owocowanie
Kwitnienie młodych sadzonek możemy obserwować już pierwszego roku po posadzeniu malin. Owoce natomiast pojawiają się dopiero po 2 latach. Następnie owocowanie będzie miało miejsce każdego roku.
Maliny kwitną na przełomie wiosny i lata. Pierwsze owoce odmian wczesnych możemy obserwować już w czerwcu, natomiast późne pojawiają się aż do jesiennych przymrozków.
Sprawdź też: Czym jest pigwowiec? Czym różni się od pigwy? Sprawdź jak uprawiać pigwowiec i poznaj jego odmiany!
Maliny należy zrywać bardzo delikatnie, ponieważ uszkodzone owoce bardzo szybko się zepsują. Jeżeli planujesz przetransportować swój zbiór – dokładnie go zabezpiecz. Owoce malin najlepiej przechowywać w chłodnych warunkach. Lodówka to doskonałe miejsce na to, by pomóc im zachować świeżość jak najdłużej.
Czy malina wymaga przycinania? Jak ją zimować?
Przycinanie malin to konieczny zabieg pielęgnacyjny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie okiełznać chaotyczny krzew, zabezpieczyć go przed chorobami oraz wspomóc w owocowaniu. Jednak kiedy należy przycinać maliny? Należy robić to dwa razy do roku.
Cięcie wiosenne zawsze przeprowadzaj od razu, gdy na roślinie pojawią się oznaki powrotu do życia. W tym momencie usuń wszystkie zmarznięte i martwe pędy oraz skróć odrosty boczne na długość 10-15 centymetrów.
A jak przeprowadzić przycinanie malin na zimę? We wrześniu, październiku lub listopadzie skróć stare pędy oraz zupełnie odetnij odrosty boczne. Takie działanie pomoże ochronić krzewy przed chorobami i szkodnikami.
Malina mimo wielu mrozoodpornych odmian potrafi czasem zmarznąć. By do tego nie doprowadzić, warto wiedzieć, co można zrobić, aby pomóc jej przetrwać te trudne miesiące. Dobrym pomysłem jest zastosowanie agrowłókniny albo podsypanie krzewów 30-centymetrową warstwą kory, kompostu lub trocin.
Choroby i szkodniki malin
Maliny stosunkowo często dotykają choroby. Najczęściej spotykanymi są:
- szara pleśń,
- zamieranie pędów malin,
- zgorzel pędów,
- mączniak prawdziwy.
Objawiają się one zmianami na kwiatach, owocach, a nawet liściach i pędach. Mogą to być niezdrowe plamy, zupełne odpadanie kwiatostanów lub owoców, a także nalot, zahamowanie wzrostu czy obumieranie rośliny.
Do zwalczania tych chorób skuteczne okażą się środki ochrony roślin, które znajdziesz na stronie morele.net. W tej kategorii możesz również poszukiwać specjalnych środków zwalczających nieproszonych gości. Szkodniki, które najczęściej dotykają maliny to:
- kwieciak malinowiec,
- przeziernik malinowiec,
- kistnik malinowiec,
- przędziorki,
- mszyce,
- pryszczarek namalinek łodygowy.
Bytowanie tych szkodników można rozpoznać po ubytkach lub przebarwieniach na liściach oraz pędach, drobnych pajęczynkach, a także niezdrowym wyglądzie kwiatów i owoców. Najważniejsze jest to, by często dokładnie oglądać krzewy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, z jakim szkodnikiem masz do czynienia.
Właściwości malin od A do Z!
Owoce maliny nie tylko znakomicie smakują – ale są też doskonałym źródłem witamin oraz minerałów, a oprócz tego nie są zbyt kaloryczne! Ile kcal mają maliny? W 100 gramach znajdziemy ich tylko 52! Jeśli jesteś na diecie – znakomitym wyborem zamiast kalorycznej przekąski będą maliny. Kcal w ich przypadku jest idealna, by potraktować te owoce jako drugie śniadanie lub podwieczorek.
A co dobrego dla nas i naszego zdrowia kryją w sobie maliny? Właściwości tych owoców są nieocenione! Znajdziemy w nich między innymi witaminy: A, B, C, E, oraz K, a także minerały takie jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód czy cynk.
Nie tylko owoce są znakomitym źródłem witamin i minerałów – bogate w nie są również pędy i liście malin. Napary, soki z malin oraz wywary z liści mogą pomóc na przeróżne schorzenia lub działać zapobiegawczo przed rozwojem chorób. A na co dokładnie pomagają?
Sprawdź też: Uprawa pomidorów krok po kroku. Co warto wiedzieć?
- Pomagają zwalczać przeziębienia – zawarta w roślinie witamina C oraz kwas salicylowy wspomagają organizm w walce z infekcjami. Zwalczają gorączkę, działają napotnie i wzmacniają odporność.
- To strzał w dziesiątkę, jeśli się odchudzasz! Procesy metaboliczne są przyspieszone, organizm łatwiej się oczyszcza, a tłuszcz szybciej spala.
- Wykazują właściwości przeciwnowotworowe – kwas ferulowy oraz beta sitosterol mają zdolność hamowania rozwoju nowotworów.
- Działanie łagodzące bóle miesiączkowe to również coś, co kryje w sobie malina.
- Obniżają ciśnienie i mają niski indeks glikemiczny.
Maliny – cena i dostępność
Z roku na rok ceny malin są coraz wyższe. Wiele produktów drożeje wraz z kryzysem, ale także podwyżką płac minimalnych. Warto wiedzieć, jaka jest ich aktualna cena. Maliny 2022 rok szokują zawrotnymi kwotami. Za kilogram malin w 2022 przyjdzie nam zapłacić od około 26 złotych, aż do nawet 40 złotych za kilogram owoców.
Świeże maliny znajdziemy w sklepach spożywczych, w warzywniakach i u prywatnych sprzedawców. Maliny liofilizowane są łatwo dostępne w sklepach internetowych, natomiast sadzonki malin znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym.
Ile kosztuje krzew maliny? Cena zwykle wynosi maksymalnie kilkanaście złotych. Roczne sadzonki malin to doskonały wybór! Kupując je jesienią, możesz od razu posadzić krzewy do gruntu i już po dwóch latach cieszyć się pysznymi owocami.
Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu okazała się dla Ciebie pomocna, a w Twoim ogrodzie pojawią się maliny! Właściwości, którymi może pochwalić się ta roślina, są naprawdę niesamowite. Jakie krzewy owocowe uprawiasz w swoim ogrodzie? Które z nich są Twoimi ulubionymi? Koniecznie podziel się swoją wiedzą i doświadczeniami w sekcji komentarzy! My oraz inni czytelnicy bloga chętnie poznamy Twoje sztuczki pielęgnacyjne i zalecenia!
A jeśli chcesz poznać więcej treści o tematyce ogrodowej – sprawdź te artykuły:
- Agrest – uprawa, właściwości, pielęgnacja
- Trawa cytrynowa – uprawa domowa. Jak o nią dbać? Jak ją stosować?
- Mango z pestki, czyli jak wyhodować drzewko od zera!
- Mini kiwi – właściwości i uprawa na działce oraz w ogrodzie