1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Co sadzić w listopadzie? Co siać w listopadzie?

Ogród i balkon

11 miesięcy temu

Co sadzić w listopadzie? Co siać w listopadzie?

Rośliny
21
5
0
21
5

Co sadzić w listopadzie? Jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie w tym miesiącu? Sprawdź, jak przeprowadzić ostatnie w tym roku prace ogrodowe, co sadzić i co siać w listopadzie. Nasz poradnik przeprowadzi Cię przez wszystkie rośliny, które powinieneś posadzić.

Co sadzić w listopadzie? Kwiaty cebulowe

Listopad to już ostatni miesiąc, podczas którego zwykle możemy sobie pozwolić na sadzenie roślin. Nadchodzące przymrozki są ogromnym przeciwwskazaniem do tego typu prac ogrodowych, więc należy się spieszyć!

Jeszcze przed tym, gdy gleba zmarznie, warto dowiedzieć się, co można sadzić w listopadzie. To już zdecydowanie ostatni dzwonek na umieszczanie w ziemi roślin, które zachwycą nas pięknym wyglądem w kolejnym roku. 

Co sadzić w listopadzie kwiaty
Cebulki kwiatów mogą zostać umieszczone w jeszcze niezmarzniętej glebie

Cebulki lub kłącza niektórych kwiatów wciąż nadają się do posadzenia. Są to między innymi:

  • konwalie,
  • krokusy,
  • zwartnice.

Jest to także ostatni moment na posadzenie cebulek, których termin sadzenia przypadał na wrzesień-październik. Pamiętaj tylko, by sadzić jedynie zdrowe okazy. Spleśniałe lub suche cebulki nie nadają się do sadzenia – wszystkie inne powinny zdążyć się ukorzenić przed nadejściem zimy i bez kłopotu przetrwać do wiosny.

Sprawdź też: Kiełki fasoli mung – jak wyhodować? Właściwości i porady

Nie wolno także zapomnieć o wykopaniu cebulek niezimujących w glebie. Zaliczamy do nich między innymi frezje, szczawik, zawilce czy błonczatkę. Inne rośliny, które mogą zimować w ziemi, warto osłonić przed wiatrem, trudnymi warunkami pogodowymi i chłodem. Wykorzystać do tego możesz geowłókninę lub gałązki. 

Drzewa i krzewy – co sadzić w listopadzie?

Sadzonki drzew, szczególnie te z odkrytym korzeniem, również można jeszcze sadzić – choć z każdym dniem coraz bardziej pogania nas kalendarz. Listopad nie pozwoli Ci na zbyt duże zwlekanie, dni stają się coraz krótsze, a pierwsze mrozy – jeśli jeszcze nie nadeszły, to nadejdą lada dzień! Co sadzić w listopadzie?

W tym okresie przyszedł czas nie tylko na sadzenie drzew owocowych – a także na sadzonki drzew liściastych i iglastych. Jeśli zastanawiałeś się, kiedy sadzić brzozę lub kiedy sadzić świerki – to doskonały moment. Drzewa momentalnie przejdą w stan spoczynku, a na wiosnę ucieszą nasze oczy, gdy zaczną się zazieleniać.

Co sadzić w listopadzie drzewa i krzewy
Drzewa z gołym korzeniem najpóźniej mogą się znaleźć w ziemi na początku listopada – jeśli o tym zapomnisz, poczekaj z sadzeniem do wiosny

Podobnie ma się sprawa, jeśli zastanawiasz się, kiedy sadzić drzewa lub krzewy owocowe. Wszystkie szczegóły dokładnie opisaliśmy w artykule Kiedy sadzić drzewka owocowe? Który moment jest najwłaściwszy? Możemy tu jednak zdradzić, że to dobry moment na przykład na porzeczki!

Wszystkie z tych roślin należy obficie podlać po posadzeniu. Niektóre, bardzo delikatne okazy, takie jak winorośl, wymagają zabezpieczenia przed zimą. W tym celu pędy najlepiej zdjąć z podpórek, a następnie całość przysłonić liśćmi lub słomą i podsypać ziemią. 

Sprawdź też: Co pyli w październiku i listopadzie? Jesienne alergie

Znakomitym pomysłem jest także zadbanie o zeszłoroczne lub starsze rośliny. Usunięcie oraz utylizacja chorych części z dorosłych okazów z pewnością wyjdzie drzewom i krzewom na zdrowie. 

Jeśli już wiesz co sadzić w listopadzie – co siać w listopadzie?

Nie zaleca się siania kwiatów aż tak późną jesienią, lecz i tego możesz spróbować. Rośliny, które powinny to przetrwać, to: fiołek, chaber, nagietek lekarski, niezapominajka, gipsówka czy zawilec. Jeśli masz taką możliwość – spróbuj jednak posadzić je nieco wcześniej niż w listopadzie.

Iglaki sadzone jesienią
Sadzenie drzew iglastych, liściastych oraz owocowych może odbyć się na początku listopada

A czy istnieje jeszcze coś, co można siać w listopadzie? Oczywiście, dopóki ziemia nie zmarznie, to doskonały pomysł, aby wysiać ulubione warzywa! W kolejnych akapitach dowiesz się dokładnie, kiedy siać warzywa i które z nich najlepiej się przyjmą. Jeżeli nie masz pomysłu na to, co sadzić w listopadzie – warzywa, które w przyszłym roku zjesz ze smakiem, to praktycznie najlepsze wyjście.

Warzywa, które możesz posiać w listopadzie

Kiedy siać marchew? Kiedy sadzić cebulę zimową? Na to właśnie przyszedł czas! Kiedy rozpoczynamy kalendarz na listopad, warto pamiętać o warzywach, z których skorzystamy już wiosną przyszłego roku. Siejąc je przed samą zimą, już po kilku cieplejszych dniach w przyszłym roku zauważysz kiełkujące rośliny. Po upływie 4-6 tygodni od tego momentu, będą one gotowe do spożycia.

Sprawdź też: Listopad w ogrodzie – jakie prace ogrodowe powinieneś wykonać? Podpowiadamy!

Na szczególną uwagę w tym okresie zasługują warzywa, które chętnie spożywamy i używamy do rozmaitych dań. Są to: marchew, szpinak, rabarbar, koper ogrodowy oraz pietruszka. 

Co można siać w listopadzie
Wysiew nasion na warzywa przed nadchodzącą zimą to doskonały pomysł

Cebula zimowa może zostać posadzona tylko wtedy, gdy ziemia jest jeszcze wystarczająco ciepła. Podobnie ma się sprawa, jeśli chodzi o czosnek ozimy. Jeżeli miesiąc jest ciepły – zastosowanie nawozu organicznego to doskonały pomysł. Wspomoże on nasiona, którym nie zostało wiele czasu do przejścia w stan spoczynku.

Przed nastaniem przymrozków należy dokładnie przykryć wszelkie posiane warzywa. Wykorzystaj do tego słomę lub gałązki. Z pewnością pomoże im to przetrwać do pierwszych ciepłych dni, które zachęcą je do kiełkowania i rozwijania się w ekspresowym tempie. 

Sprawdź też: Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał IV: październik – listopad – grudzień

Mamy nadzieję, że wiesz już co sadzić w listopadzie oraz co siać w listopadzie. Obie te czynności są wciąż możliwe do zrealizowania, warto jednak się spieszyć, by zdążyć przed przymrozkami. Czy sadzisz coś jeszcze w swoim ogrodzie, a może zdążyłeś ze wszystkimi pracami jeszcze przed listopadem? Jakie kwiaty zakwitną na Twojej działce w przyszłym roku? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy odpowiedziami na te pytania!

A jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – zapraszamy do sprawdzenia poniższych pozycji:

21
5

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.