1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Co sadzić w listopadzie? Co siać w listopadzie?

Ogród i balkon

7 miesięcy temu

Co sadzić w listopadzie? Co siać w listopadzie?

Rośliny
25
6
2
25
6

Co sadzić w listopadzie? Jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie w tym miesiącu? Sprawdź, jak przeprowadzić ostatnie w tym roku prace ogrodowe, co sadzić i co siać w listopadzie. 

W tym poradniku dowiesz się, co sadzić i siać w listopadzie. Przeprowadzimy Cię przez kwiaty, drzewa owocowe, liściaste oraz iglaste, krzewy i warzywa! Na pewno nie pominiesz dzięki temu żadnej czynności i zadbasz o to, by już w przyszłym Twoje rośliny rozkwitły jeszcze piękniej niż dotychczas.

Co sadzić w listopadzie? Kwiaty cebulowe

Listopad to już ostatni miesiąc, podczas którego zwykle możemy sobie pozwolić na sadzenie roślin. Nadchodzące przymrozki są ogromnym przeciwwskazaniem do tego typu prac ogrodowych, więc należy się spieszyć!

Jeszcze przed tym, gdy gleba zmarznie, warto dowiedzieć się, co można sadzić w listopadzie. To już zdecydowanie ostatni dzwonek na umieszczanie w ziemi roślin, które zachwycą nas pięknym wyglądem w kolejnym roku. 

Co sadzić w listopadzie kwiaty
Cebulki kwiatów mogą zostać umieszczone w jeszcze niezmarzniętej glebie

Cebulki lub kłącza niektórych kwiatów wciąż nadają się do posadzenia. Są to między innymi:

  • konwalie,
  • krokusy,
  • zwartnice.
morele.net_korzystne oferty

Jest to także ostatni moment na posadzenie cebulek, których termin sadzenia przypadał na wrzesień-październik. Pamiętaj, tylko by sadzić jedynie zdrowe okazy. Spleśniałe lub suche cebulki nie nadają się do sadzenia – wszystkie inne powinny się ukorzenić przed nadejściem zimy i bez kłopotu przetrwać do wiosny.

Sprawdź też: Co pyli w październiku i listopadzie? Jesienne alergie

Nie wolno także zapomnieć o wykopaniu cebulek niezimujących w glebie. Zaliczamy do nich między innymi frezje, szczawik, zawilce czy błonczatkę. Inne rośliny, które mogą zimować w ziemi, warto osłonić przed wiatrem, trudnymi warunkami pogodowymi i chłodem. Wykorzystać do tego możesz geowłókninę lub gałązki. 

Drzewa i krzewy – co sadzić w listopadzie?

Sadzonki drzew, szczególnie te z odkrytym korzeniem, również można jeszcze sadzić – choć z każdym dniem coraz bardziej pogania nas kalendarz. Listopad nie pozwoli Ci na zbyt duże zwlekanie, dni stają się coraz krótsze, a pierwsze mrozy – jeśli jeszcze nie nadeszły, to nadejdą lada dzień! Co sadzić w listopadzie?

W tym okresie przyszedł czas nie tylko na sadzenie drzew owocowych – a także na sadzonki drzew liściastych i iglastych. Jeśli zastanawiałeś się, kiedy sadzić brzozy lub kiedy sadzić świerki – to doskonały moment. Drzewa momentalnie przejdą w stan spoczynku, a na wiosnę ucieszą nasze oczy, gdy zaczną się zazieleniać.

Co sadzić w listopadzie drzewa i krzewy
Drzewa z gołym korzeniem najpóźniej mogą się znaleźć w ziemi na początku listopada – jeśli o tym zapomnisz, poczekaj z sadzeniem do wiosny

Podobnie ma się sprawa, jeśli zastanawiasz się, kiedy sadzić drzewa lub krzewy owocowe. Jest to dobry moment na przykład na porzeczki, jabłonie czy grusze! Również krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni powinny zostać posadzone do gruntu jesienią.

Wszystkie z tych roślin należy obficie podlać po posadzeniu. Niektóre, bardzo delikatne okazy, takie jak winorośl, wymagają zabezpieczenia przed zimą. W tym celu pędy najlepiej zdjąć z podpórek, a następnie całość przysłonić liśćmi lub słomą i podsypać ziemią

Sprawdź też: Co pyli w październiku i listopadzie? Jesienne alergie

Znakomitym pomysłem jest także zadbanie o zeszłoroczne lub starsze rośliny. Usunięcie oraz utylizacja chorych części z dorosłych okazów z pewnością wyjdzie drzewom i krzewom na zdrowie. Doskonałym momentem jest na to listopad. Kalendarz wskazuje, że to ostatni dzwonek, by to zrobić!

Jeśli już wiesz, co sadzić w listopadzie – co siać w listopadzie?

Nie zaleca się siania kwiatów aż tak późną jesienią, lecz i tego możesz spróbować. Rośliny, które powinny to przetrwać, to: fiołek, chaber, nagietek lekarski, niezapominajka, gipsówka czy zawilec. Jeśli masz taką możliwość – spróbuj jednak posadzić je nieco wcześniej niż w listopadzie.

Iglaki sadzone jesienią
Sadzenie drzew iglastych, liściastych oraz owocowych może odbyć się na początku listopada

A czy istnieje jeszcze coś, co można siać w listopadzie? Oczywiście, dopóki ziemia nie zmarznie, to doskonały pomysł, aby wysiać ulubione warzywa! W kolejnych akapitach dowiesz się dokładnie, kiedy siać warzywa i które z nich najlepiej się przyjmą. Jeżeli nie masz pomysłu na to, co sadzić w listopadzie – warzywa, które w przyszłym roku zjesz ze smakiem, to praktycznie najlepsze wyjście.

Warzywa, które możesz posiać w listopadzie

Kiedy siać marchew? Kiedy sadzić cebulę zimową? Na to właśnie przyszedł czas! Kiedy rozpoczynamy kalendarz na listopad, warto pamiętać o warzywach, z których skorzystamy już wiosną przyszłego roku. Siejąc je przed samą zimą, już po kilku cieplejszych dniach w przyszłym roku zauważysz kiełkujące rośliny. Po upływie 4-6 tygodni od tego momentu, będą one gotowe do spożycia.

Sprawdź też: Listopad w ogrodzie – jakie prace ogrodowe na nas czekają?

Na szczególną uwagę w tym okresie zasługują warzywa, które chętnie spożywamy i używamy do rozmaitych dań. Są to: marchew, szpinak, rabarbar, koper ogrodowy oraz pietruszka. 

Co można siać w listopadzie
Wysiew nasion na warzywa przed nadchodzącą zimą to doskonały pomysł

Cebula zimowa może zostać posadzona tylko wtedy, gdy ziemia jest jeszcze wystarczająco ciepła. Podobnie ma się sprawa, jeśli chodzi o czosnek ozimy. Jeżeli miesiąc jest ciepły – zastosowanie nawozu organicznego to doskonały pomysł. Wspomoże on nasiona, którym nie zostało wiele czasu do przejścia w stan spoczynku.

Przed nastaniem przymrozków należy dokładnie przykryć wszelkie posiane warzywa. Wykorzystaj do tego słomę lub gałązki. Z pewnością pomoże im to przetrwać do pierwszych ciepłych dni, które zachęcą je do kiełkowania i rozwijania się w ekspresowym tempie. 

Sprawdź też: Kalendarz ogrodnika: październik – listopad – grudzień

Mamy nadzieję, że wiesz już co sadzić w listopadzie oraz co siać w listopadzie. Obie te czynności są wciąż możliwe do zrealizowania, warto jednak się spieszyć, by zdążyć przed przymrozkami. Czy sadzisz coś jeszcze w swoim ogrodzie, a może zdążyłeś ze wszystkimi pracami jeszcze przed listopadem? Jakie kwiaty zakwitną na Twojej działce w przyszłym roku? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy odpowiedziami na te pytania!

25
6

Podziel się:

Komentarze (2)

Dokładnie , też jestem takiego zdania, czytam ze zrozumieniem ale nic nie zrozumiałam o jakie rośliny chodzi, jednym słowem „masło maślane”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *